- W szczególności zasługuje na aprobatę podjęcie prac nad Koncepcją usprawnienia konsultacji publicznych rządowych projektów aktów normatywnych oraz oceny skutków regulacji, która w mojej ocenie może mieć wpływ na rozwój demokracji partycypacyjnej. (…) Istotne jest, aby podkreślić, że dążenie obywateli do udziału w procesie stanowienia prawa niejednokrotnie nie wiąże się z pragnieniem zabezpieczenia ich partykularnych interesów, ale często jest działalnością prospołeczną motywowaną chęcią wypełnienia obywatelskiego obowiązku związanego z dbałością o dobro wspólne – napisała prof. Irena Lipowicz w piśmie z 21 marca 2013 r.
 
Wniosek o wpisanie Projektu założeń ustawy o konsultacjach publicznych rządowych projektów aktów normatywnych oraz o ocenie skutków regulacji do wykazu prac legislacyjnych rządu został skierowany do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów 27 lutego 2013 r. Wniosek został wstępnie rozpatrzony przez Zespół do spraw Programowania Prac Rządu na posiedzeniu 20 marca 2013 r. Zgodnie z przekazaną do wiadomości Ministerstwa Sprawiedliwości informacją dyskusja na temat Projektu kontynuowana będzie na kolejnym posiedzeniu Zespołu.

Jak informuje Ministerstwo Sprawiedliwości, celem tych propozycji jest bardziej efektywne wykorzystanie konsultacji publicznych w procesie legislacyjnym, podniesienie jakości oceny skutków regulacji rządowych projektów aktów prawnych oraz większa transparentność stanowienia prawa.
Z koncepcją można zapoznać się: tutaj>>>.