W wystąpieniu do prezesa Rady Ministrów Rzecznik stwierdza, że wyniki wizytacji prewencyjnych Krajowego Mechanizmu Prewencji dokonanych w latach 2008-2013 oraz analiza skarg i dokumentacji ze zdarzeń nadzwyczajnych w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych i izbach wytrzeźwień, prowadzi do wniosku, że policyjne pomieszczenia dla osób zatrzymanych (PdOZ) nie są przygotowane do opieki nad osobami nietrzeźwymi. Przede wszystkim dlatego, że nie zatrudniają lekarza, który mógłby udzielić doraźnej profesjonalnej pomocy medycznej w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia osób trzeźwiejących.
- Istniejąca sytuacja, choć zgodna z przepisami, budzi zaniepokojenie ze względu na liczbę zgonów osób nietrzeźwych doprowadzonych do wytrzeźwienia w PdOZ (jak wynika z danych przekazanych przez Komendanta Głównego Policji, w 2012 r. w izbach tych miało miejsce 13 zgonów osób będących w stanie nietrzeźwości). Kształt obowiązujących przepisów powoduje, że organy samorządu terytorialnego z różnych względów, głównie finansowych, likwidują izby wytrzeźwień wiedząc, że w praktyce opiekę nad osobami nietrzeźwymi będzie musiała przejąć policja. Kwestia ta wymaga zmian systemowych, tak aby w kraju zaczęła funkcjonować sieć wyspecjalizowanych jednostek zapewniających odpowiednią pomoc osobom nietrzeźwym. Niektóre z izb wytrzeźwień zostały przekształcone w nowoczesne ośrodki, które łączą w sobie funkcje izby wytrzeźwień, ośrodka terapeutycznego i placówki pomagającej rodzinie. Zdaniem Rzecznika, źródłem finansowania takich nowoczesnych centrów powinny być opłaty z zezwoleń na sprzedaż alkoholu. - Koszty funkcjonowania izb wytrzeźwień można dodatkowo obniżyć poprzez nałożenie na organizatorów imprez masowych obowiązku zapewnienia opieki osobom nietrzeźwym podczas organizowanych imprez - pisze Rzecznik do premiera.
Rzecznik praw obywatelskich zwraca się do szefa rządu z prośbą o pilne podjęcie działań, które doprowadzą do proponowanych zmian systemowych.
RPO: policyjne izby zatrzymań niebezpieczne dla nietrzeźwych
Opieka nad osobami nietrzeźwymi w policyjnych pomieszczeniach dla osób zatrzymanych nie spelnia standardów bezpieczeństwa - uważa rzecznik praw obywatelskich. RPO uważa, że w tej dziedzinie potrzebne są systemowe zmiany.