Zdaniem RPO jest tak zwłaszcza w sytuacji gdy przedawnienie karalności spowodowane jest przewlekłością działań organów procesowych. - Trudno wówczas mówić o sprawiedliwym procesie i zachowaniu zasady równości wobec prawa – pisze dr Adam Bodnar w wystąpieniu do ministra sprawiedliwości.
Rzecznik przypomina, ze Trybunał Konstytucyjny orzekł w 2005 roku o niekonstytucyjności analogicznej regulacji zawartej w kodeksie postępowania karnego. W konsekwencji wyroku Trybunału znowelizowano k.p.k. dodając przepis stanowiący, że w razie umorzenia postępowania w sprawach z oskarżenia prywatnego sąd może orzec, że koszty procesu ponosi oskarżony lub Skarb Państwa.
Rzecznik uważa, że podobne rozwiązanie powinno znaleźć się w kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia. Dr Bodnar przypomina, ze w 2014 roku minister sprawiedliwości w pełni podzielił pogląd RPO. Z przekazanych wówczas informacji wynikało, że prace nad zmianą przepisów prowadziła Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego.
Rzecznik praw obywatelskich zwrócił się do ministra sprawiedliwości z prośbą o przedstawienie informacji o podjętych pracach legislacyjnych.
Dowiedz się więcej z książki | |
Prawo wykroczeń. Przepisy
|