W wystąpienii do ministra spraw wewnętrznych w tej sprawie prof. Irena Lipowicz pisze, że ze skarg kierowanych do jej biura wynika, że zatrzymywanie cudzoziemców, w tym rodzin z dziećmi, w ośrodkach strzeżonych dla cudzoziemców, jest częstą praktyką. Według stanu na dzień 22 lutego 2012 r., w ośrodkach strzeżonych przebywało aż 35 dzieci i małoletnich, z czego 5 pozbawionych było opieki.
- Dane te potwierdzają, iż stosowanie detencji wobec małoletnich cudzoziemców nie należy do wyjątków - pisze RPO. W ocenie Rzecznika, zagrożenie nasileniem się zjawiska posługiwania się dziećmi dla celów migracyjnych i traktowania ich jako zabezpieczenia przed umieszczeniem w ośrodku strzeżonym nie może uzasadniać dalszego stosowania detencji wobec małoletnich cudzoziemców. - Wydaje się bowiem, że zarówno Straż Graniczna, jak i organy administracji publicznej, także te właściwe w sprawach dotyczących pobytu cudzoziemców na terytorium Polski, dysponują środkami prawnymi, które umożliwią odpowiednią reakcję na takie przypadki i skutecznie ograniczą ich liczbę. W obecnie obowiązującym stanie prawnym pożądane jest zapowiadane przez ministra spraw wewnętrznych dostosowanie ośrodków strzeżonych do potrzeb małoletnich, a także innych cudzoziemców, zaliczanych do grup szczególnie wrażliwych. Niezależnie jednak od warunków panujących w ośrodkach, pozbawienie osób małoletnich wolności poprzez umieszczenie ich w tego typu placówkach będzie dla nich przeżyciem traumatycznym, które może w sposób negatywny wpłynąć na ich rozwój psychofizyczny. Ta okoliczność uzasadnia wprowadzenie całkowitego zakazu stosowania detencji wobec małoletnich cudzoziemców i osób sprawujących nad nimi opiekę - pisze prof. Lipowicz.
Rzecznik praw obywatelskich zwraca się do ministra o podjęcie inicjatywy ustawodawczej, zmierzającej do wprowadzenia zakazu umieszczania małoletnich i ich opiekunów w ośrodkach strzeżonych dla cudzoziemców.
Wystąpienie RPO>>>