W piśmie do ministra Jarosława Gowina prof. Irena Lipowicz wskazuje, że podczas przeprowadzonych wizytacji osadzeni konwojowani informowali, że w czasie przejazdu oraz w dni, gdy odbywają się czynności procesowe z ich udziałem, nie mają zapewnionego ciepłego posiłku. Tymczasem - jak dodała RPO - zgodnie z przepisami konwój może trwać nawet 72 godziny.
- Osoby pozbawione wolności, konwojowane na podstawie zarządzenia organów procesowych przez funkcjonariuszy Policji, w kierowanych do Rzecznika Praw Obywatelskich skargach podnoszą, iż naruszane jest ich prawo do otrzymania w ciągu dnia gorącego posiłku - czytamy w pismie Rzecznika. RPO przypomina, że zgodnie z art. 109 § 1 Kodeksu karnego wykonawczego, skazany otrzymuje trzy razy dziennie posiłki, o odpowiedniej wartości odżywczej, w tym co najmniej jeden posiłek gorący, z uwzględnieniem zatrudnienia i wieku skazanego, a w miarę możliwości także wymogów religijnych i kulturowych oraz napój do zaspokajania pragnienia. Natomiast w myśl § 3 zarządzenia Nr 48/2010 Dyrektora Generalnego Służby Więziennej z dnia 13 sierpnia 2010 r. określającego szczegółowy sposób realizacji uprawnień osób osadzonych w zakładach karnych i aresztach śledczych do wyżywienia, trzy gotowe posiłki, w tym co najmniej jeden posiłek gorący, otrzymują osadzeni przebywający w zakładach karnych, z wyjątkiem korzystających z wyżywienia w postaci suchego prowiantu oraz tymczasowo aresztowanych korzystających z wyżywienia otrzymywanego w trybie art. 216 § 2 k.k.w.
- Oznacza to - stwierdza Rzecznik - że osadzeni konwojowani, na czas trwania konwoju a także w dniu przyjęcia do jednostki docelowej oraz osoby biorące udział w czynnościach procesowych, nie otrzymują wyżywienia w postaci trzech posiłków dziennie, w tym co najmniej jednego posiłku gorącego. Powyższe ograniczenie dotyczy też osadzonych wymienionych w innych przepisach zarządzenia.
Zdaniem RPO przepisy zarządzenia stoją w sprzeczności z art. 109 § 1 k.k.w. Dlatego Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się do ministra z prośbą o podjęcie stosownych działań w celu zagwarantowania osadzonym ich prawa do wyżywienia określonego w art. 109 § 1 k.k.w.