W wystąpieniu do Krajowej Rady Sądownictwa zastępca RPO Stanisław Trociuk pisze, że na tle jednej ze skarg wystąpił problem braku prawa do wynagrodzenia sędziego, który utracił możliwość zachowania prawa do wynagrodzenia ze względu na dłuższą niż rok nieobecność w pracy z powodu choroby oraz nie nabył prawa do uposażenia w stanie spoczynku.
ID produktu: 40442695 Rok wydania: 2015
Autor: Ryszard Piotrowski
Tytuł: Pozycja ustrojowa sędziego [PRZEDSPRZEDAŻ] >>>
Zdaniem Rzecznika przepis ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych w zakresie, w jakim nie przewiduje prawa do wynagrodzenia sędziego nieobecnego w pracy z tytułu choroby trwającej powyżej roku, w sytuacji gdy nie została ostatecznie rozstrzygnięta kwestia przeniesienia takiego sędziego w stan spoczynku, budzi wątpliwości konstytucyjne. - Konstytucja przewiduje bowiem, że sędziom zapewnia się warunki pracy i wynagrodzenie odpowiadające godności urzędu oraz zakresowi ich obowiązków. Problemu nie rozwiązuje przyjęty w orzecznictwie Sądu Najwyższego kierunek orzekania, zgodnie z którym konstytucyjnie zagwarantowane prawo sędziego do wynagrodzenia lub uposażenia w stanie spoczynku decyduje o wskazaniu w uchwale Krajowej Rady Sądownictwa takiej daty przeniesienia sędziego w stan spoczynku, aby sędzia nie był w żadnym okresie pozbawiony wynagrodzenia lub uposażenia - czytamy w wystąpieniu.
Zdaniem RPO Pozostaje bowiem problem zapewnienia odpowiedniego zabezpieczenia sędziego i jego rodziny w okresie, w którym trwa procedura weryfikowania jego stanu zdrowia. Rzecznik praw obywatelskich prosi więc KRS o przedstawienie stanowiska w sprawie.
Wystąpienie RPO>>>
RPO: jest problem z prawem sędziego do stanu spoczynku
Przepisy regulujące prawo do wynagrodzenia w stanie spoczynku sędziego, który utracił taką możliwość ze względu na dłuższą niż rok nieobecność w pracy z powodu choroby, budzi wątpliwości konstytucyjne twierdzi rzecznik praw obywatelskich.