Prof. Irena Lipowicz pisze w wystąpieniu do szefa resortu, że w skargach kierowanych do jej biura osoby pozbawione wolności podnoszą zarzut dotyczący obowiązku wypełniania druku potwierdzenia nadania korespondencji urzędowej.
W ocenie Rzecznika, w świetle obowiązujących przepisów dopuszczalna jest jedynie sytuacja, gdy osadzony dobrowolnie wypełnia druk potwierdzenia nadania korespondencji i zgłasza się do funkcjonariusza Służby Więziennej, który po sprawdzeniu danych wydaje potwierdzenie przyjęcia korespondencji urzędowej. W sytuacji gdy osadzony nie ma wypełnionego druku nadania korespondencji, a chce dokonać wysyłki, przyjmujący korespondencję ma obowiązek wydać nadawcy potwierdzenie jej odbioru.
Jednak skargi, które nadal wpływają w tej sprawie do Biura Rzecznika pokazują, że mimo iż z obowiązujących przepisów prawa nie wynika obowiązek wypełniania druków potwierdzenia nadania korespondencji urzędowej przez osadzonych, funkcjonariusze Służby Więziennej w poszczególnych jednostkach penitencjarnych kierują się wytycznymi Dyrektora Generalnego Służby Więziennej i nakładają na osadzonych taki obowiązek.
Rzecznik praw obywatelskich zwraca się z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie, a także o poinformowanie, na jakim etapie znajdują się zapowiadane prace legislacyjne mające na celu zmianę przepisów rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 25 sierpnia 2003 r. w sprawie regulaminu organizacyjno-porządkowego wykonywania kary pozbawienia wolności.
RPO interweniuje ws. listów wysyłanych przez więźniów
Osoby pozbawione wolności mają problemy z wysyłaniem korespondencji urzędowej, przy której wymagane potwierdzenie nadania alarmuje rzecznik praw obywatelskich i domaga się od ministra sprawiedliwości uregulowanie tej sprawy.