Rzecznik sygnalizuje w wystąpieniu do Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej problem stosowania przez Inspekcję Transportu Drogowego nieoznakowanych pojazdów służbowych w celu kontroli naruszeń przepisów Prawa o ruchu drogowym. - Jak wynika z otrzymywanych informacji, jest to zjawisko powszechne, chociaż obowiązujące przepisy przewidują stosowanie takich pojazdów w wyjątkowych przypadkach – stwierdza RPO.
Zdaniem Rzecznika zarówno ochrona bezpieczeństwa w ruchu lądowym i - pośrednio - tak ważnych dóbr prawnych jak życie i zdrowie uczestników ruchu czy ich mienie, jak również powstrzymywanie wszystkich uczestników ruchu przed naruszaniem przepisów ruchu drogowego, byłyby realizowane większym stopniu wówczas, gdyby kontrola była prowadzona przez funkcjonariuszy posługujących się pojazdami oznakowanymi. PRzecznik zauważa również w wystąpieniu, że przepis rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie wzoru odznaki identyfikacyjnej inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego oraz oznakowania pojazdów służbowych Inspekcji Transportu Drogowego, wskazujący w sposób bardzo niedookreślony przypadki, w których użycie pojazdów mechanicznych jest dopuszczalne, wykracza poza zakres delegacji do wydania rozporządzenia, zawartej w ustawie o transporcie drogowym.
Rzecznik praw obywatelskich zwraca się więc do ministra z prośbą o dokonanie zmiany wspomnianego rozporządzenia, zmierzającej do wyłączenia możliwości używania przez Inspekcję Ruchu Drogowego w ramach kontroli czynności ruchu drogowego samochodów nieoznakowanych.
RPO: inspekcja za często używa na drogach nieoznakowanych pojazdów
Inspekcja Transportu Drogowego może podczas kontroli wykorzystywać nieoznakowane pojazdy. Ale tylko w wyjątkowych sytuacjach, a robi to stale. Przeciwko takiej praktyce protestuje rzecznik praw obywatelskich.