Omówienie formuły współpracy, ochrona niezawisłości sędziów i niezależności sądów oraz zagwarantowanie praw i wolności jednostki to najważniejsze tematy poruszane podczas spotkania członków Krajowej Rady Sądownictwa z dr Adamem Bodnarem rzecznikiem praw obywatelskich podczas posiedzenia plenarnego 4 listopada 2015 r.
Dr Bodnar podkreślił, że w ostatnim czasie zaangażował się w ochronę sądownictwa, np. poprzez włączenie się do sprawy dotyczącej żądania przez Ministra Sprawiedliwości dostępu do akt sądowych. Wyrok, który zapadł w Trybunale Konstytucyjnym jest zgodny ze stanowiskiem Krajowej Rady Sądownictwa i Rzecznika Praw Obywatelskich. Jednak, jak podkreślono w dyskusji, nadal nie został rozwiązany problem dostępu do akt elektronicznych.
Rzecznik zwrócił też uwagę na swoją aktywność w sprawach, które czekają na rozstrzygnięcie w Trybunale Konstytucyjnym, a dotyczą nieprawidłowości na linii władza sądownicza i władza wykonawcza, np., gdy sędzia wnioskuje o przeniesienie na inne miejsce służbowe a Minister Sprawiedliwości nie wyraża zgody czy skargi związanej z odwoływaniem sędziów z delegacji przez Ministra Sprawiedliwości.
RPO zadeklarował zaangażowanie w badanie decyzji wymiaru sprawiedliwości, gdy są one nagłaśniane przez media i krytykowane. Rzecznik zapowiada, że chciałby także korzystać ze swoich uprawnień do wnoszenia kasacji w sprawach karnych i ujednolicania orzecznictwa i to nie tylko wtedy, kiedy obywatel potrzebuje pomocy, ale także wtedy, kiedy działanie Rzecznika ma charakter wyprzedzający. 
- Jak stwierdził dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich powinien być przyjacielem sądu i przedstawiać dodatkowe argumenty, które pomogą sądowi podjąć decyzję. Ważne jest, by osoby prywatne miały zapewniony właściwy dostęp do środków zaskarżenia. Należy rozważyć, dlaczego nie działa prawidłowo ustawa o pozwach zbiorowych i rozwiązać problemy związane ze statusem i wynagrodzeniem biegłych sądowych, sposobem ich powoływania, rzetelnością przygotowywanych przez nich opinii. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich także nowelizacja Kodeksu Postepowania Karnego może rodzić problemy związane z koniecznością zagwarantowania pomocy prawnej dla stron – relacjonuje przebieg spotkania sędzia Waldemar Żurek, rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa.
Jak powiedział, podczas spotkania rzecznik praw obywatelskich zapewnił, że w swojej pracy będzie prowadził dialog z organem konstytucyjnym jakim jest Krajowa Rada Sądownictwa i stał na straży postanowień Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej.

 

Dowiedz się więcej z książki
Służąc rządom dobrego prawa. Andrzej Rzepliński w rozmowie z Krzysztofem Sobczakiem
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł