Np. adwokaci z Płocka napisali w swojej uchwale, że umożliwienie absolwentom wydziałów prawa występowania przed sądami będzie zagrożeniem dla interesów obywateli i wymiaru sprawiedliwości."Wszyscy Polacy - powiedzmy rządzącym, że ciąży nam monopol korporacji zawodowych! Powiedzmy, że żądamy wolności wyboru komu powierzamy swoje sprawy! Sprzeciwmy się traktowaniu nas - Obywateli - przez władze jak osoby, które nie potrafią dokonywać codziennych wyborów we własnym interesie! Jeżeli jesteś za zniesieniem monopolu korporacji - którego korzyści osiąga korporacja, koszty płaci każdy Polak. Jeżeli jesteś za tym, aby Państwo nie przymuszało Cię do korzystania z usług określonych grup zawodowych a dało ci wolną rękę i wolny wybór, podpisz nasz apel - piszą w na swojej stronie internetowej członkowie Stowarzyszenia Doradców Prawnych.
Z kolei w samorządach adwokatów i radców prawnych kolejne struktury terenowe przyjmują uchwały kierowane do posłów i senatorów, w których protestują przeciwko wprowadzeniu możliwości występowania absolwentów prawa bez aplikacji przed sądami. - Takie rozwiązanie stanowi zagrożenie dla interesów obywateli i dobra wymiaru sprawiedliwości gdyż doprowadzi do obniżenia jakości usług prawniczych – czytamy w uchwale płockiej Okręgowej Izby Adwokackiej.
Podobnje treści przyjęła w ostatnich dniach  również Okręgowa Izba Radców Prawnych w Olsztynie, nadając protestowi bardzo ciekawą formę. Radcowie prawni z Warmii i Mazur, zachęcają wszystkich do wysyłania elektronicznych kartek pocztowych Ministrowi Sprawiedliwości. Ze specjalnie utworzonej strony, http://www.oirp.olsztyn.pl/e-kartki.html, można pobrać jedną z pocztówek a następnie wysłać ją ministrowi sprawiedliwości. - Pomysł na taki rodzaj protestu powstał na podstawie doświadczeń z innych tego rodzaju akcji nie dotyczących bezpośrednio samorządu radcowskiego, w które włączała się OIRP w Olsztynie - mówi dziekan z Olsztyna Michał Korwek. Jego zdaniem jest to delikatna i skuteczna forma protestu, powalająca na wyrażenie swoich poglądów.
Listy protestacyjne do posłów na Sejm RP piszą aplikanci adwokaccy i radcowscy z całej Polski, natomiast radcowie prawni odwiedzają biura poselskie, przedstawiając niekorzystne następstwa proponowanych zmian.
Czytaj także: 
Europejska federacja także przeciwna ustawie o egzaminach prawniczych
Posłowie za wpuszczeniem magistrów prawa do sądów
Szefowie adwokatur z 23 krajów krytycznie o polskich zmianach w prawie
Samorząd radcowski przeciwny zmianom w projekcie ustawy o egzaminach prawniczych
ZPP także przeciw zmianom w dostępie do zawodów prawniczych Aplikanci adwokaccy też apelują do parlamentarzystów
Prezes NRA: posłowie niszczą kompromis wokół dostępu do zawodów prawniczych