Kandydaci na aplikantów będą rozwiązywali test jednokrotnego wyboru, liczący 150 pytań, zawierających po trzy propozycje odpowiedzi. W przypadku egzaminu na aplikację adwokacką, radcowską i notarialną pozytywny wynik otrzyma kandydat, który odpowie poprawnie na minimum 100 pytań, a w przypadku egzaminu na aplikację komorniczą na minimum 90 pytań. 
 
Egzaminy na aplikacje zostaną jednocześnie przeprowadzone w 24 miastach w Polsce przez 64 komisje egzaminacyjne (28 komisji ds. aplikacji adwokackiej, 27 komisji ds. aplikacji radcowskiej, 5 komisji ds. aplikacji notarialnej oraz 4 komisje do przeprowadzenia egzaminu konkursowego na aplikację komorniczą). Jednocześnie z uwagi na dużą liczbę złożonych wniosków, w chwili obecnej prowadzone są prace mające na celu powołanie dodatkowych komisji egzaminacyjnych.
Najwięcej chętnych zgłosiło się na aplikację radcowską  - 6 200 osób, na aplikację adwokacka nieco mniej – 4300 kandydatów. Jednak jest to więcej niż w poprzednim roku. W roku ubiegłym do egzaminu tego zgłosiło się 4128 osób. Utrzymuje się zainteresowanie na porównywalnym poziomie aplikacją radcowską i komorniczą (w roku ubiegłym do egzaminu wstępnego na aplikację radcowską zgłosiło się 6117 osób, a na aplikację komorniczą 639 osób). Mniej chętnych  zgłosiło się natomiast na aplikację notarialną – w ubiegłym roku do egzaminu wstępnego na tę aplikację zgłosiło się 1130 osób, dzisiaj - 850.
 

Źródło: MS