Wartość kredytów leżących u podstaw bankructwa w dużej mierze zależy od wieku – gdy 80-latek ma przeciętnie do oddania 28 tys. zł, u 40 latka jest to już 300 tys. zł.

– Największą grupę – dwie na pięć osób (39,6 proc.) stanowią posiadający od dwóch do czterech kredytów, uwzględniając poza kredytami gotówkowymi, ratalnymi i mieszkaniowymi również karty kredytowe czy limity kredytowe w koncie. Odsetek 18 proc. osób ma pięć lub więcej kredytów. Sytuacja się zmienia, bo w pierwszej fali upadłości na początku 2015 roku niemal co trzecia bankrutująca osoba miała tak dużą liczbę zobowiązań – zwraca uwagę Mariusz Hildebrand, wiceprezes BIG InfoMonitor.

Najwięcej upadłości konsumenckich ogłosili w zeszłym roku mieszkańcy Mazowsza - była to aż jedna czwarta wszystkich upadłości.

Wśród osób decydujących się na upadłość dominowały kobiety i tak też jest w całym roku. Na 2115 doniesień w Monitorze Sądowym i Gospodarczym o bankructwie 1211 przypadło na kobiety (57 proc.), a 904 (43 proc.) na mężczyzn. Na tę ostateczność decydowały się w głównej mierze panie między 36 a 55 rokiem życia – ponad połowa kobiet, które ogłosiły upadłość, była w tym wieku.

Upadłość konsumencka. Wzory pism, orzeczeń z komentarzami >>