Na rynku usług prawniczych panuje więc zadowolenie z obecnej sytuacji i optymizm co do przyszłości. Wyniki sondażu przeprowadzonego w grudniu 2007 r. wśród partnerów największych kancelarii zajmujących się obsługą przedsiębiorstw przez Instytut Badania Opinii IPSOS na zlecenie wydawnictwa Wolters Kluwer pokazują, że wierzą oni w to, iż doskonała koniunktura na doradztwo prawne na pewno utrzyma się w 2008 r. Są przekonani o dalszym wzroście popytu na ich usługi. Gotowi są więc przyjmować nowych ludzi do pracy.Ubiegły rok stał pod znakiem największych w historii fuzji i przejęć oraz nowatorskich transakcji finansowych. Prawnicy z kancelarii obsługujących biznes nie mogli narzekać na brak pracy

Transgraniczne przejęcie na środkowoeuropejskim rynku farmaceutycznym (wchłonięcie Polpharmy przez węgierską firmę Gedeon Richter) czy sfinalizowany już zakup rafinerii Możejki przez Orlen to przykłady wielkich transakcji gospodarczych, w które zaangażowani byli prawnicy z największych polskich kancelarii. Z kolei emisja obligacji przez Millenium Leasing w ramach sekurytyzacji rat leasingowych była bardzo skomplikowanym przedsięwzięciem i wymagała udziału kilku firm prawniczych - pisze Rzeczpospolita.

Bez zaangażowania dwóch kancelarii nie obeszło się również podczas sprzedaży 75 proc. udziałów w firmie CTL Logistics przez Jarosława Pawluka na rzecz Bridgepoint, którego dyrektor, nie podając kwoty, stwierdził, że była to największa transakcja zakupu przez fundusz private equity w Polsce w 2007 r. Właścicielowi przedsiębiorstwa przewoźniczego doradzali Weil, Gotshal & Manges oraz Nowakowski i Wspólnicy. Według autorów rankingu kancelarii Rzeczpospolitej, duży ruch był także w nieruchomościach, sporo pracy prawnicy mieli również podczas wprowadzania spółek na giełdę papierów wartościowych oraz konstruowania transakcji kredytowania i finansowania.

(Źródło: Rz/KW)