Będzie to już drugie czytanie projektu. Projekt wprowadza zasadę „złotówka za złotówkę”, zapowiedzianą przez premier Ewę Kopacz w exposé. Oznacza ona, że od 2016 r. przekroczenie kryterium dochodowego spowoduje obniżenie wysokości otrzymywanych świadczeń rodzinnych zamiast ich całkowitego wycofania. Obecnie, gdy rodzina przekroczy próg dochodowy (574 zł na osobę w rodzinie i 664 zł na osobę w rodzinie z dzieckiem niepełnosprawnym), traci prawo do zasiłków rodzinnych wraz z dodatkami. Po wejściu w życie proponowanych rozwiązań świadczenia te będą obniżane o taką kwotę, o jaką przekroczony został próg dochodowy.

Zasada „złotówka za złotówkę” ma być stosowana w przypadku zasiłków rodzinnych i dodatków do nich, otrzymywanych z tytułu: urodzenia dziecka, opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, samotnego wychowywania dziecka, wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej, kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego, rozpoczęcia roku szkolnego oraz podjęcia nauki przez dziecko w szkole poza miejscem zamieszkania.

Zdaniem wnioskodawcy, przepisy te zachęcą rodziców do podejmowania zatrudnienia bez obawy, że utracą prawo do zasiłków rodzinnych wraz z dodatkami, gdy ich sytuacja finansowa się poprawi. Według szacunków rządu, z tej regulacji będzie mogło skorzystać ok. 160 tys. rodzin.

Rząd przyjął projekt 24 marca 2015 r. Wpłynął on do Sejmu 27 marca br., a 8 kwietnia 2015 r. został skierowany do pierwszego czytania w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Pierwsze czytanie odbyło się 22 kwietnia 2015 r. Komisja przyjęła sprawozdanie, w którym wnosi o przyjęcie projektu z poprawkami redakcyjnymi.

Źródło: www.sejm.gov.pl,

  Magdalena Januszewska,Bartłomiej Mazurkiewicz
  Świadczenia rodzinne>>>