Jak piszą jego autorzy, w przystępny sposób, w formie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, wyjaśniono w nim najważniejsze zasady oraz sposób prowadzenia różnych form mediacji. We wstępie do publikacji mozna przeczytać, że każdy może znaleźć się w sytuacji jakiegoś sporu. Nie zawsze wymaga to angażowania sądu. W każdej sytuacji
można rozważyć skorzystanie z alternatywnych sposobów rozwiązania sporów, takich jak mediacja czy arbitraż.
Z informatora można dowiedzieć się m.in. w jakich sprawach cywilnych może być prowadzona mediacja, kiedy prowadzi się mediację, jaka jest podstawa prowadzenia mediacji, co powinna zawierać umowa o mediację, kiedy sąd może wydać postanowienie o skierowaniu stron do mediacji.
Jego autorzy podkreślają, że alternatywne metody rozwiązywania sporów są szansą dla tych, którzy nie potrafią znaleźć sposobu na rozwiązanie konfliktu bez udziału osób trzecich. Pozwalają też stronom pozostającym w sporze na znaczną aktywność w kształtowaniu postępowania, które ma rozstrzygnąć ich spór. Doświadczenia innych państw członkowskich Unii Europejskiej wskazują, że alternatywne systemy pozasądowego rozwiązywania sporów mogą być o wiele bardziej korzystne dla zwaśnionych stron, w szczególności z uwagi na niższe koszty i krótszy czas rozwiązania sporu w stosunku do postępowania sądowego. Dla stron pozostających w stałych relacjach (rodzinnych, sąsiedzkich, handlowych itp.) najwyższą zaletą jest jednak możliwość budowania co najmniej neutralnych kontaktów w przyszłości. Tym samym alternatywne metody rozwiązywania sporów pozwalają na budowanie społeczeństwa obywatelskiego, świadomego swej roli i odpowiedzialnego nie tylko za wąsko pojmowany interes własny.

Informator dystrybuowany jest m.in. do sądów okręgowych i rejonowych, prokuratur, urzędów wojewódzkich i stowarzyszeń mediatorów, do rozdysponowania wśród osób zainteresowanych alternatywnymi metodami rozstrzygania sporów.
Można też zapoznać się w internecie >>>Informator o alternatywnych sposobach rozwiązywania sporów

Jak poinformował Departament Praw Człowieka Ministerstwa Sprawiedliwości, i
nformator współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Priorytet V „Dobre rządzenie” Program Operacyjny „Kapitał Ludzki” 2007-2013. Projekt „Ułatwianie dostępu do wymiaru sprawiedliwości.”