Od wejścia w życie ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie z roku na rok odsetek osób przekazujących 1 proc. stale rośnie i w roku 2011 r. ponad 11 mln osób skorzystało z tego dobrodziejstwa. Stanowi to 43 proc. uprawnionych. Zdecydowany wzrost związany jest ze zmianą mechanizmu oraz z rozszerzeniem kręgu podatników, którzy mogą przekazać 1 proc.. Ze statystyk przedstawionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że 57proc. uprawnionych nadal nie przekazuje na OPP swojego 1 proc.. Dużą ich część stanowią osoby rozliczane z urzędu, tj. emeryci i renciści, lub osoby rozliczane przez pracodawcę. W przypadku emerytów rozliczanych przez ZUS dochodzi niewiedza prawna lub nieumiejętność posługiwania się nowoczesnymi technologiami umożliwiającymi szybkie dokonanie rozliczeń rocznych.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy Jarosław Duda potwierdził w Sejmie te dane. W pierwszym roku obowiązywania (rok 2005, rozliczenie za 2004 r.) ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie zaledwie ponad 80 tys. podatników, tj. 0,3 proc, przekazało w ten sposób należny podatek od osób fizycznych. W kolejnym roku uczyniło to już ponad 680 tys. osób, a w 2012 r. - liczba podatników, którzy złożyli wnioski o przekazanie 1 proc, wzrosła do 11,2 mln. Również, co warto podkreślić, wzrosła liczba organizacji, którym udzielono wsparcia, z 6500 do prawie 6900. Srednia kwota przekazana tym organizacjom wzrosła z 39 zł - mówimy o średniej kwocie - do 41 zł. Na tendencję wzrostową wpływa niewątpliwie coraz większa świadomość podatników. Urzędnicy w ministerstwie pracy mają świadomość, że takie odpisy nie są wystarczające. - Istotnym faktem, który przyczynił się do upowszechnienia tej idei, było wejście w życie rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z kwietnia 2011 r. w sprawie trybu postępowania związanego z nieodpłatnym informowaniem - podkreślił min. Duda. Zresztą to widać, szczególnie w ostatnim okresie, media publiczne we wszystkich odsłonach o tym informują.
- Chcemy do maksimum wykorzystać możliwości informowania poprzez kampanię społeczną podatników, społeczeństwa o tym, że istnieje taka możliwość, bo jest to bardzo pożądany, potrzebny przywilej i prawo do tego, aby budować społeczeństwo obywatelskie, wskazując organizację pożytku publicznego i przekazując jej 1proc.- dodał minister. Wyraził także przekonanie, że wspólnie z krajową radą i z mediami będzie się przyczyniać do tego, aby jak najwięcej podatników mogło tę kwestię dostrzegać.
Min. Duda przypomniał, że w 2011 r. powstał projekt komisyjny dotyczący umożliwienia osobom pobierającym renty i emerytury odpis na organizacje pożytku publicznego, jednak nie został uchwalony. Dzisiaj, jak powszechnie wiadomo, emeryt i rencista wprawdzie otrzymuje PIT do domu, ale to Zakład Ubezpieczeń Społecznych go rozlicza. Mówiąc wprost, wymaga to pewnej aktywności od osób starszych. - Chcemy wrócić do takiego projektu. Mam nadzieję, że tym razem w porozumieniu z ZUS-em uda się zrealizować to zamierzenie. Wówczas chodziło o to, że trzy systemy informatyczne, miały być dosyć poważnie zmodyfikowane, co wymagało nakładów – wyjaśnił.
Resort pracy ułatwi emerytom oddawanie 1 proc. na cele pożytku publicznego
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zapowiada, że porozumie się z ZUS-em w sprawie zsynchronizowania systemów informatycznych, aby emeryci i renciści mogli przekazywać 1 proc. podatku na cele pożytku publicznego.