Była już jedna próba ograniczenia podmiotów oferujących rentę dożywotnią jedynie do zakładów ubezpieczeń w Bułgarii. Niestety, rynek ten przestał istnieć. Dlatego proponowana przez Polską Izbę Ubezpieczeń regulacja jest absurdalna. Spowoduje ona ograniczenie wolności gospodarczej i konkurencji ze szkodą  - przede wszystkim dla emerytów.  W opiniach proponujących takie rozwiązanie jak do tej pory nie znalazłam ani jednego argumentu merytorycznego poza ogólnymi stwierdzeniami, że jest to bezpieczne rozwiązanie a wolny rynek jest niebezpieczny. Wydaje mi się, że jeżeli składane są propozycje rozwiązań, które nie występują nigdzie na świecie to należałaby poprzeć to argumentami merytorycznymi. Oczekiwałabym aby podano na czym polega niebezpieczeństwo jeśli spełnione będą wymogi zawarte w projekcie ustawy.
Czytaj:
KNF i PIU: dożywotnie renty powinny być lepiej chronione>>>

Rząd konsultuje projekt ws. renty dożywotniej>>>

W Polsce firmy specjalizujące się w wypłacie renty dożywotniej, często używające nazwy „fundusz hipoteczny”, mają już co najmniej 5-cio letnie doświadczenie w oferowaniu renty dożywotniej. Kalkulacje na których bazują są przygotowywane przez aktuariuszy. Nie było również żadnego przypadku nadużycia na rynku co  potwierdza raport UOKiK z października 2013 r.   To właśnie w stosunku do zakładu ubezpieczeń UoKiK w raporcie z października 2013 r.  wskazał najwięcej naruszeń.  W stosunku do Funduszu Hipotecznego Familia UOKiK nie miał żadnych zastrzeżeń. Czy zatem oferowanie renty dożywotniej przez zakłady ubezpieczeń jest faktycznie bezpieczniejsze i korzystniejsze dla Klienta?
Czytaj: Odwrócony kredyt mało atrakcyjny dla banków?>>>

Podstawowym zabezpieczeniem Klienta i gwarancją ciągłości wypłat są zabezpieczenia cywilnoprawne, które opisane są w ustawie. Głównym zabezpieczeniem Klienta jest nieruchomość. To nieruchomość stanowi gwarancje wypłaty renty poprzez trzy główne zabezpieczenia:
1.    prawo dożywotniego użytkowania/ służebności osobistej ustanowionej na lokalu
2.    hipoteki umownej ustanowionej na 150% wartości nieruchomości na rzecz Klienta
3.    poddaniu się przez firmę egzekucji w trybie art. 777 kpc.

Wprowadzenie obowiązku stosowania powyższych zapisów w umowach z Klientem zapewni pełne bezpieczeństwo seniorom. Pełne bezpieczeństwo, ponieważ to nieruchomość jest podstawowym zabezpieczeniem co powoduje, że nawet w przypadku bankructwa firmy emeryt nie straci prawa do świadczeń rentowych i dożywotniego zamieszkania.
Od 4 lat postuluję aby odwrócony kredyt hipoteczny i renta dożywotnia zostały uregulowane równolegle aby stworzyć kompleksowe rozwiązanie umożliwiające bezpieczne zwiększenie dochodów. Osoby starsze powinny mieć prawo wyboru produktu lepiej dopasowanego do ich potrzeb – kredytu na ściśle określony czas lub świadczenia dożywotniego. Niestety mimo wielu apeli środowisk seniorskich, firm zajmujących się wypłatami renty dożywotniej i wielu innych instytucji państwowych ustawa nie trafiła jeszcze do Sejmu.
Renta dożywotnia jest dostępna w Polsce od ponad czterech lat. Firmy, które oferują rentę dożywotnią działają dotychczas, tak jak w wielu krajach zachodnich (np. Niemcy, Finlandia, Węgry) w oparciu o Kodeks Cywilny. Już teraz można zabezpieczyć Klienta tak jak będzie to wymagane w ustawie. Ustawa nie wprowadza żadnych dodatkowych zabezpieczeń umownych ponad te, które my stosujemy od początku swojej działalności. Ustawa zobowiąże jednak wszystkie podmioty na rynku do stosowania tych samych zabezpieczeń co pozwoli na pełne zabezpieczenie interesów osób starszych. Ustawa wprowadzi ponadto nadzór KNF, o  który prosimy od 4 lat.
Fundusz Hipoteczny Familia może w każdej chwili wystąpić do KNF o zezwolenie na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej. Tylko czy rzeczywiście chodzi o to aby tworzyć sztuczne rozwiązania? Zakłady ubezpieczeń powinny również zostać dopuszczone do oferowania renty dożywotniej, ale rynek nie powinien zostać ograniczony jedynie do nich.