- Krajowa Izba Gospodarcza z zaskoczeniem przyjęła informację o planach Ministerstwa Finansów związanych z przeniesieniem rejestracji działalności gospodarczej z gmin do urzędów skarbowych. Rola, miejsce i odpowiedzialność organów podatkowych w Polsce jest już odpowiednio zdefiniowana. Urzędy skarbowe mają inne ważne funkcje do wypełniania. Mogą być dobrym uzupełnieniem istniejącej już i działającej bazy miejsc, gdzie można rejestrować działalność gospodarczą, ale oddanie spraw związanych z rejestracją działalności w ich wyłączną gestię nie jest dobrym pomysłem – wyjaśnia Jacek Czech, z-ca sekretarza generalnego Krajowej Izby Gospodarczej.
Ekspert KIG przypomina, że jeszcze w tym roku zajdą duże zmiany w zasadach rejestracji działalności gospodarczej. W lipcu rozpocznie prace Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej – CEIDG. Uruchomienie tego systemu pozwoli na wprowadzenie i powszechne wdrożenie systemu usług elektronicznej administracji, stanie się również faktycznym ułatwieniem w prowadzeniu działalności gospodarczej. Dzięki temu założenie firmy będzie można przeprowadzić poprzez internet. Według informacji Ministerstwa Gospodarki, po 1 lipca 2011 osoby, które nie zdecydują się na rejestracje firmy z wykorzystaniem platformy elektronicznej, nadal będą mogły zrobić to w urzędzie gminy. Warto dodać, że potencjalny przedsiębiorca może też skorzystać z usługi aktywnego pełnomocnika, który przeprowadzi cały proces za niego. Takie wsparcie zaoferują także izby gospodarczej.
Zdaniem Krajowej Izby Gospodarczej przedstawiona powyżej gama nowych możliwości dla przedsiębiorców może prowadzić do faktycznego uproszczenia i przyspieszenia procesu rejestracji firmy w Polsce. - KIG na bieżąco monitoruje postępy w pracach na rzecz ułatwień w rozpoczynaniu działalności gospodarczej. Mamy nadzieję, że rok 2011 będzie pod tym względem  przełomowy i pozwoli to na zajęcie się kolejnymi, ważnymi i wciąż nie załatwionymi sprawami dla przedsiębiorców. Jedną z nich jest podpis elektroniczny, bez którego trudno mówić o e-gospodarce – dodaje Jacek Czech.