Jak pisze "Puls Biznesu", MF pokazało projekt ustawy wprowadzającej do polskiego prawa wehikuły inwestujące w nieruchomości typu REIT (Real Estate Investment Trusts). REIT-y raczej nie budują, ale kupują gotowe biurowce, centra handlowe, magazyny i czerpią zyski z ich najmu. W zamian za regularne wypłaty zysków rozproszonej grupie inwestorów korzystają z preferencji podatkowych.

— W polskich warunkach lepszym wyjściem niż tworzenie nowych regulacji prawnych pod kątem REIT-ów wydaje się wykorzystanie, z drobnymi modyfikacjami, już istniejących przepisów odnoszących się do funduszy inwestycyjnych zamkniętych [FIZ — red.], inwestujących w nieruchomości — uważa Artur Rawski, wiceprezes Forum TFI.
Jak dodaje, To rozwiązanie stosowane na świecie. Właściwie w każdym kraju REIT może być spółką. O ile jednak w Niemczech czy Francji — tylko spółką, o tyle w Stanach Zjednoczonych i Holandii — także funduszem. Prace nad polską ustawą są w bardzo wstępnej fazie. Jest więc jeszcze czas na modyfikację założeń.

Źródło: Puls Biznesu / Autor: Kamil Kosiński