Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił na początku kwietnia pozew RDI przeciwko Editorial La Pagina S.A., wydawcy portalu Pagina12. Pozew oparty był na przepisach uchwalonej właśnie nowelizacji ustawy o IPN, pozwalającej na ściganie każdego, kto wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką.
W pozwie przeciwko argentyńskiemu wydawcy Reduta wskazała, że redakcja portalu Pagina12 w artykule pt. "Znajome twarze" (hiszp.: "Rostros familiares") autorstwa Federico Pavlovsky'ego z 18 grudnia 2017 r. o zbrodni w Jedwabnem wykorzystała zdjęcie pomordowanych polskich żołnierzy podziemia niepodległościowego.
Oddalając pozew sąd powołał się m.in. na brak jurysdykcji krajowej. Jak stwierdził, Polska i Argentyna nie są połączone bilateralną umową międzynarodową ani traktatem wielostronnym; nie obowiązują także przepisy Unii Europejskiej. - A zatem normy wynikające z przepisów kodeksu postępowania cywilnego lub zawartych umów międzynarodowych nie przyznają sądom polskim kompetencji do rozpoznania sprawy - uznał sąd.
Reduta Dobrego Imienia na swojej stronie internetowej poinformowała, że nie będzie składać zażalenia na to postanowienie.
Prawo prywatne międzynarodowe. Komentarz >>
Reduta Dobrego Imienia rezygnuje ze ścigania argentyńskiego portalu
Brak możliwości wyegzekwowania prawdy na drodze sądowej kończy sprawę - oświadczyła w piątek prezes Reduty Dobrego Imienia Mira Wszelaka, informując o zakończeniu spor ws. wykorzystania zdjęcia polskich żołnierzy do ilustracji tekstu o mordzie w Jedwabnem.