Mimo wejścia w życie reformy nadal pilotują w Sejmie obywatelski projekt ustawy, który gwarantuje istnienie wszystkich sądów w dotychczasowym kształcie. Nad projektem pracuje obecnie Komisja Sprawiedliwości. Posłowie Platformy apelują, by wstrzymać prace do czasu decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Ten ma rozpatrzyć wniosek PSL oraz Krajowej Rady Sądownictwa, które mają wątpliwości, czy można zmieniać strukturę sądów za pomocą rozporządzenia, a nie ustawy.
Opinię prawną dla Sejmu sporządził prof. Bogusław Banaszak z Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalista prawa konstytucyjnego i prawa administracyjnego. Wnioski są dość jednoznaczne: „Konstytucja wymusza ustawową regulację struktury organizacyjnej i właściwości rzeczowej, miejscowej oraz instancyjnej sądów powszechnych i dopuszcza jedynie powierzanie do regulacji w drodze rozporządzenia organom władzy wykonawczej spraw szczegółowych. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do zaliczenia danej sprawy do kategorii spraw szczegółowych obowiązuje zasada wyłączności ustawy".
– Ta opinia prawna utwierdza nas w przekonaniu, że Trybunał Konstytucyjny zaneguje tryb znoszenia sądów poprzez rozporządzenie. To wzmocnienie wniosku PSL do Trybunału – mówi Krzysztof Kosiński, rzecznik PSL.

Źródło: Rzeczpospolita