"Chcemy wprowadzić jawność wszystkich recenzji, doktoratów, i tych o profesurę tytularną, i tych, które będą wymagane przy uzyskiwaniu uprawnień promotorskich, statusu samodzielnego pracownika naukowego" - powiedziała Kudrycka.
Zaznaczyła, że należy jednak zastanowić się nad jakimś ograniczeniem jawności recenzji, aby nie naruszyć dóbr osobistych "tych, którzy z różnych powodów nie przygotują dorobku naukowego na wysokim poziomie".
"Gdyby otrzymali na przykład trzy bardzo, bardzo krytyczne recenzje, które pojawią się w internecie dostępne wszystkim, to może to być wyrok śmierci naukowej a jednocześnie naruszenie ich dóbr osobistych do tego, żeby się np. realizować znakomicie w innych dziedzinach" - dodała minister.

Kudrycka powiedziała też, że rozważane jest wprowadzenie zasady odnawialności statusu samodzielnego pracownika naukowego. Miałoby to mobilizować środowiska naukowe do dalszego prowadzenia badań naukowych.
"Zastanawiamy się nad tym, czy status samodzielnego pracownika naukowego nie powinien być odnawialny na przykład po siedmiu latach" - powiedziała minister.
Według tych założeń - jak tłumaczyła Kudrycka - doktor, który po 3- 5 latach uzna, że już ma tak dobry dorobek naukowy, iż może uzyskać status samodzielnego pracownika naukowego wnioskuje o to do komisji, która powołuje recenzentów tego dorobku.
"Kiedy ocena jest pozytywna, to uprawnienie uzyska się na siedem lat. Po siedmiu latach trzeba będzie ten nowy dorobek znów poddać do zrecenzowania, do oceny i można będzie to odnowić lub nie" - powiedziała minister.
"Chcemy zapobiec tutaj sytuacji, która usypia troszkę osoby, które uzyskują stopień doktora habilitowanego teraz, a także, aby bardziej zmobilizować ich do systematycznej pracy naukowej" - dodała.

Kudrycka spotkała się ze społecznością KUL w ramach cyklu konsultacji społecznych dotyczących projektu założeń reformy systemu nauki i szkolnictwa wyższego. Podobne spotkanie z minister odbyło się też w Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

REN

Oficjalne źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz PAP - Nauka w Polsce.