Ministerstwo Gospodarki w przygotowanym przez siebie projekcie założeń do nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych zaproponowało, by biura informacji gospodarczych gromadziły dane o osobach niepłacących należności publicznoprawnych.
Pomysł skrytykowali rządowi prawnicy. W opinii do projektu zauważają, że taka zmiana wymaga dobrego uzasadnienia, ponieważ władze publiczne nie mogą dowolnie udostępniać informacji o obywatelu.
Według RCL resort gospodarki nie wziął tego pod uwagę przy tworzeniu projektu. Założenia nie przedstawiają również kierunku modyfikacji przepisów o tajemnicy skarbowej, które należałoby zmienić, by przekazywanie danych o niespłaconych należnościach publicznoprawnych do BIG było w ogóle możliwe.
Nie wyjaśniono też, jakie informacje znajdą się w rejestrze - zauważają rządowi prawnicy. - Należy też przesądzić o zakresie przekazywanych danych, nie można pozostawić organowi dowolności w kwestii, czy przekaże informacje do biura, ponieważ godziłoby to w konstytucyjną zasadę równego traktowania przez organy publiczne - dodają w opinii.
RCL: wpisywanie dłużników podatkowych do rejestrów wymaga lepszego uzasadnienia
Władze publiczne nie mogą udostępniać innych, niż niezbędne w demokratycznym państwie prawnym, informacji o obywatelach - przypomina Rządowe Centrum Legislacji. Zauważa, że wpisywanie do rejestrów osób zalegających z zapłatą należności publicznoprawnych wymaga lepszego uzasadnienia.