Obie instytucje opublikowały wyniki swojego drugiego ogólnoeuropejskiego badania wpływu praw własności intelektualnej (PWI) na gospodarkę europejską pod względem PKB, zatrudnienia, płac i handlu.

Stwierdzono w nim, że sektory intensywnie korzystające z PWI odpowiadają za ponad 42 proc. działalności gospodarczej prowadzonej w UE (około 5,7 bln rocznie), a blisko 38 proc. wszystkich miejsc pracy w UE (82 mln) powstało w branżach, w których poziom wykorzystania praw własności intelektualnej jest wyższy od przeciętnego. Wyniki badania pokazują również, że średnie wynagrodzenie w branżach intensywnie korzystających z PWI jest o ponad 46 proc. wyższe niż w pozostałych branżach.
Sektory te wykazały także większą odporność w obliczu kryzysu gospodarczego: porównanie wyników tego badania (obejmującego okres 2011-2013) z wynikami poprzedniej edycji (lata 2008-2010) wskazuje, że udziału tych branż w gospodarce UE nieznacznie wzrósł.

- Nasze drugie wspólne sprawozdanie potwierdza istnienie korzyści związanych z patentami i innymi prawami własności intelektualnej dla gospodarki europejskiej. Wartości niematerialne i prawne stają się coraz ważniejsze dla innowacyjnych firm, zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw, a także dla ośrodków badawczych i wyższych uczelni. Wyniki badania po raz kolejny potwierdzają ich pozytywny wpływ na zatrudnienie, wzrost gospodarczy i dobrobyt. Jednak aby zachować konkurencyjność na globalnych rynkach, Europa musi jeszcze intensywniej wspierać rozwój i wykorzystanie nowych technologii i innowacji - powiedział przewodniczący EPO Benoît Battistelli.

Natomiast António Campinos, dyrektor wykonawczy EUIPO dodał: „Gwałtowne zmiany charakteru działalności gospodarczej zachodzące w XXI wieku sprawiają, że gospodarka europejska i światowa w ogromnym stopniu uzależnione są od praw własności intelektualnej, takich jak znaki towarowe, wzory przemysłowe, patenty i pozostałe prawa własności intelektualnej. W sprawozdaniu udowodniono, że ta wzajemna zależność staje się coraz silniejsza, a wiele podmiotów korzysta różnych rodzajów praw własności intelektualnej jednocześnie. Stoimy w obliczu wyzwania polegającego na zapewnieniu szerszego dostępu do praw własności intelektualnej wszystkim przedsiębiorstwom, w tym MŚP, a także ich skutecznej ochrony przed przypadkami naruszeń, co pozwoli UE utrzymać wysoki poziom innowacyjności, a przez to przyczyni się do tworzenia nowych stanowisk pracy i wzrostu gospodarczego”.

Dowiedz się więcej z książki
Europejskie prawo wzorów przemysłowych
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł




Badaniem objęto różne prawa własności intelektualnej, tzn. patenty, znaki towarowe, wzory, prawa autorskie, oznaczenia geograficzne oraz prawa ochrony odmian roślin. Zidentyfikowano branże, które korzystają z nich względnie intensywnie i zmierzono udział branż intensywnie korzystających z PWI w gospodarce na podstawie kilku wskaźników ekonomicznych, w szczególności produktu krajowego brutto (PKB), zatrudnienia, wynagrodzeń i handlu zagranicznego na poziomie UE. Wykorzystano w tym celu metodologię podobną do tej, którą posłużono się w poprzednim badaniu EPO-EUIPO, którego wyniki opublikowano w 2013 r., a także porównywalną z badaniami przeprowadzonymi w Stanach Zjednoczonych.

Silna pozycja przemysłu UE w obszarze zielonych technologii
Z treści sprawozdania wynika, że branże intensywnie korzystające z PWI odpowiadają za około 90% wymiany handlowej UE z resztą świata. Stwierdzono, że UE utrzymuje wyjątkowo silną pozycję w branży technologii łagodzenia zmian klimatu (climate change mitigation technologies, CCMT), która zatrudnia 1,2% europejskiej siły roboczej i odpowiada za 2,1% produkcji gospodarczej, przyczyniając się znacznie do tworzenia dodatniego salda wymiany handlowej pomiędzy UE a resztą świata.

Branże intensywnie korzystające ze wzorów są ważnym motorem handlu
Europejskie firmy przodują również w zakresie wzorów przemysłowych. W bilansie handlu zagranicznego UE w 2013 r. branże intensywnie korzystające ze wzorów wygenerowały ponad 243 mld euro. Firmy intensywnie korzystające ze wzorów wytwarzają 18% PKB Unii Europejskiej i zatrudniają 38,7 milionów pracowników.

Według autorów sprawozdania, około połowa wszystkich europejskich branż intensywnie korzysta z PWI; pośród tych sklasyfikowanych na 20 najwyższych pozycjach znalazły się m.in. inżynieria, nieruchomości, działalność finansowa i ubezpieczeniowa, produkcja pojazdów samochodowych, komputerów i przemysł farmaceutyczny.

Wyniki podobnego badania dotyczącego gospodarki amerykańskiej, opublikowanego we wrześniu 2016 r. przez amerykański Urząd Patentów i Znaków Towarowych, były porównywalne. Udział zatrudnienia i PKB w branżach intensywnie korzystających z PWI jest nieco wyższy w Europie niż w Stanach Zjednoczonych. Branże te mają również spory udział w amerykańskim handlu zagranicznym, choć jest on niższy niż w Europie. Wyniki obu badań wskazują, że wynagrodzenia pracowników w branżach intensywnie korzystających z PWI są o 46% wyższe niż w pozostałych.