Dr Rafał Łyszczek, wiceprezes Krajowej Rady Komorniczej w nawiązaniu do projektów zmian w sądownictwie dyscyplinarnym prokuratorów, adwokatów i radców prawnych mówi, że trzeba je wprowadzać z rozwagą. Należy czerpać z doświadczeń komorników, którzy już mają drugą instancję w sądach powszechnych.
- Osobliwością drugiej instancji jest to, że spotykamy się z dużą liczbą uniewinnień – wyjaśnia dr Łyszczek. – Sądy powszechne są łagodniejsze niż komornicze sądy dyscyplinarne, co nas bardzo dziwi – podkreśla. – Teraz mamy pozwy odszkodowawcze od uniewinnionych komorników.
Następnie Rafał Łyszczek zapewnia, że z powodu publicznych ataków komornicy nie czują się funkcjonariuszami państwa, choć tak głosi ustawa. – Nie czujemy poparcia rządu, gdyż nagonka na nas jest wielka  – akcentuje prezes KRK.
W zakresie prawa egzekucyjnego komornicy są ostatnim etapem wymiaru sprawiedliwości, a najwięcej krytyki płynie od osób publicznych, które są w konflikcie z prawem.
Dr Łyszczek prowadził egzekucje nawet przeciwko wicepremierowi jednego z rządów, Wicepremier ten słynął z ostrych wypowiedzi kierowanych przeciwko środowiskom prawniczym, w tym komorniczym.

Dr Łyszczek zajmował też nieruchomości jednego z posłów na Sejm ubiegłej kadencji, który zalegał z opłaceniem grzywien sądowych.
Jeden ze znanych dziennikarzy, redaktor naczelny ogólnopolskiego pisma ma niespłacony dług na kilkadziesiąt tysięcy złotych z powodu nie zapłaconych alimentów.
Osoby te mają lub miały ogromny wpływ opiniotwórczy i kształtują negatywną opinię o zawodzie komornika – zaznaczył wiceprezes KRK.

"Wybrane problemy zawodowe środowisk prawniczych" - konferencja 27 listopada 2012 r., OIRP Warszawa