Jak informuje Krajowa Rada Radców Prawnych, organizowana już po raz czwarty akcja „Niebieski parasol” w tym roku trwać będzie przez cały tydzień, od 22 do 27 września.
W kilkuset miastach radcowie prawni i aplikanci radcowscy będą udzielać porad potrzebującym.
Ja podkreślają organizatorzy, akcja „Niebieski Parasol” cieszy się wielką popularnością. Każdorazowo udzielanych jest kilka tysięcy porad. Najczęściej zainteresowani oczekują pomocy w sprawach związanych z problemami prawnymi w pracy, sprawami związanymi z prawem rodzinnym i opiekuńczym, kwestiami spadkowymi, alimentacyjnymi, podziału majątku po rozwodzie czy sprawami związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej. Pytają również o kwestie związane z prawem pracy, prawem ubezpieczeniowym, a także dotyczącym nieruchomości i wypadków komunikacyjnych.
Osoby zainteresowane poradami powinny w miarę możliwości zabrać ze sobą dokumentację dotyczącą ich spraw, co pozwoli radcom prawnym na dokładniejsze zapoznanie się z problemem.
- Samorząd radców prawnych jest kojarzony nie tylko z profesjonalizmem, ale również silnym zaangażowaniem w ideę pomocy potrzebującym. Wiemy też, że zapotrzebowanie na rzetelne wyjaśnienia prawne jest w społeczeństwie ogromne – mówi Dariusz Sałajewski, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych. I dodaje, że Polacy niestety niewiele wiedzą o prawie i nie wiedzą, jak prawnik może im pomóc. - Dzięki akcji „Niebieski Parasol” pomagamy potrzebującym, pokazujemy, jak możemy pomóc i przekonujemy do korzystania z profesjonalnej pomocy prawnej. Przekonujemy do hasła „mądry Polak przed szkodą” – dodaje.
- Hasłem przewodnim porad jest hasło „ PRACA-RODZINA- BIZNES” -  podkreśla Barbara Kras, sekretarz Krajowej Rady Radców Prawnych.  –Nasz samorząd od wielu lat pomaga pro bono, czego dowodem jest także, przyznany po raz pierwszy w historii, Patronat Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, nad tą szczytną akcją - dodaje.