Radcowie tak jak nieco wcześniej adwokaci protestują przeciw naciskom na sędziów. Choć w stanowisku KKRP z 1 lutego nie ma bezpośredniego nawiazania do ataków na sędziego Igora Tuleję z Sądu Okręgowego w Warszawie.
Na sobotnim posiedzeniu Krajowa Rada Radców Prawnych przyjęła stanowisko, w którym przeciwstawia się naciskom na środowiska sędziowskie. Zawsze, kiedy zagrożona jest niezawisłość środowiska prawniczego, KRRP broni standardów państwa prawnego. Dbałość o niezawisłość sędziów i niezależność sądów uzasadniona jest interesem społecznym i jest gwarancją stabilności sprawowania wymiaru sprawiedliwości.
Niezawisłość jest niezależnością sędziego w orzekaniu, a kontrola prawidłowości orzeczenia należy wyłącznie do innego sądu i odbywa się w trybie określonym prawem.
Zgodnie z tą zasadą sędzia rozstrzygając sprawę podlega wyłącznie Konstytucji R.P. i ustawom, nie podlegając żadnym naciskom i zależnościom.
Przypominając sformułowane przez Trybunał Konstytucyjny elementy składające się na niezawisłość sędziowską, takie jak:
- bezstronność w stosunku do uczestników postępowania,
- niezależność wobec organów pozasądowych,
- samodzielność sędziego wobec władz i innych organów sądowych,
- niezależność od wpływu czynników politycznych, zwłaszcza partii politycznych,
- wewnętrzna niezależność sędziego,

Krajowa Rada Radców Prawnych podkreśla, że dbałość o niezawisłość sędziów i niezależność sądów uzasadniona jest interesem społecznym i ma zapewniać stabilność sprawowania wymiaru sprawiedliwości.