Po straszliwych bojach sejm jest bliski przyjęcia ustawy rozszczelniającej korporację prawniczą. I oto środowisko prawnicze przystąpiło do kontrataku. Protest przeciwko ustawie podpisały korporacje adwokackie z 23 krajów. Powołują się - a jakże - na prawa człowieka. Któryż to już raz wzniosła idea służy do przykrywania złodziejstwa i oszustwa...- napisał na swoim profilu w portalu społecznościowym poseł PO Jarosław Gowin. - Nie godzi się, aby poseł Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej obrażał blisko 55 tysięcy prawników – radców prawnych i adwokatów - komentuje to samorzad radcowski i zapowiada pozew przeciwko Gowinowi.
Poseł Platformy Obywatelskiej na swoim oficjalnym profilu na portalu społecznościowym 31 maja umieścił wpis, odnosząc się do listu otwartego światowych liderów  organizacji prawniczych dotyczącego projektu ustawy o państwowych egzaminach prawniczych. - Nie godzi się, aby poseł Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej obrażał blisko 55 tysięcy prawników – radców prawnych i adwokatów. Jest to skandal, z którym samorząd radców prawnych w swojej 30-letniej historii nie miał do czynienia  – mówi Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych. - Dlatego podejmiemy przeciwko Posłowi Gowinowi wszelkie niezbędne czynności prawne chroniąc dobre imię radców prawnych - dodaje.
Zdaniem szefa samorządu radców prawnych, słowa posła Gowina obrażają godność tysięcy uczciwych, ciężko pracujących radców prawnych i adwokatów. W historii polskiego świata prawniczego słowa posła Gowina nie znajdują precedensu. Podobne wystąpienia polityków, szkalujące i piętnujące tysiące osób miały miejsce tylko w czasach PRL. Czyżbyśmy wrócili do tych lat? – pyta Prezes KRRP. Jak podkreśla prezes KRRP, poseł Gowin swoją wypowiedzią naruszył najbardziej zasadniczy atrybut wykonywania zawodu radcy prawnego – zaufanie, na którym opiera się kanon relacji prawników ze swoimi klientami. - Swym czynem podważył także  społeczne zaufanie do całego wymiaru sprawiedliwości. W każdym cywilizowanym kraju polityk wypowiadający się w taki sposób byłby natychmiast dotknięty najsurowszymi konsekwencjami politycznymi i prawnymi – mówi Maciej Bobrowicz.
W demokratycznym państwie prawa nie do pomyślenia jest sytuacja, w której przedstawiciel parlamentu – w tak niegodziwy sposób – publicznie oczernia jakąkolwiek z grup społecznych czy zawodowych. Prezes KRRP oraz Prezes NRA skierowali wczoraj listy do Marszałka Sejmu, Przewodniczącego Klubu Platformy Obywatelskiej oraz posłów – radców prawnych i adwokatów z prośbą o zajęcie zdecydowanego stanowiska przeciwko wypowiedzi posła Gowina.