Jak tłumaczy Piotr Raźniewski, członek Zarządu DB Progres SA – Grupa AON, brokera obsługującego KIRP,  nowa umowa generalna podpisana z konsorcjum w wyniku konkursu jest kontynuacją przełomowej dla rynku umowy z roku 2007, jednakże z istotnymi zmianami na korzyść. – Ponieważ rozwiązania dotyczące ubezpieczenia obowiązkowego i dodatkowego nadal pozostają wyznacznikiem na rynku pod względem jakości i ceny, skupiliśmy się na ulepszeniu oferty nadwyżkowej – dodaje Piotr Raźniewski. – Dzięki temu do 2011 r. każdy radca prawny i kancelaria prawna będzie mogła zawrzeć on-line ubezpieczenia na sumę nawet 20 mln zł, co samo w sobie jest już ewenementem, co więcej, każde takie ubezpieczenie będzie pokrywało wszystkie zdarzenia powstałe w okresie wstecznym począwszy od roku 2005 – wyjaśnia Piotr Raźniewski.

Podstawowe i dodatkowe
– Cieszymy się, że konsorcjum ubezpieczycieli z naszym udziałem wygrało konkurs na ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej radców prawnych w latach 2011–2013 – mówi Paweł Ochmański, dyrektor ds. Zarządzania Ofertą Sprzedażową PZU S.A. – Umowa generalna zawarta przez nas z KIRP zapewni kontynuację ochrony ubezpieczeniowej na podobnych warunkach dla wszystkich radców prawnych w kolejnych trzech latach. Satysfakcja tak ważnej na polskim rynku grupy zawodowej jest dla nas szczególnie istotna, dlatego warunki ubezpieczeń, zarówno co do zakresu pokrycia, jak też wysokości sum ubezpieczenia i składek, pozostały na konkurencyjnym poziomie – dodaje Paweł Ochmański.
Przypomnijmy. Każdy radca prawny w roku 2011 będzie posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej obowiązkowe na sumę 100 tys. euro oraz będzie objęty ochroną ubezpieczeniową w ramach ubezpieczenia dodatkowego odpowiedzialności cywilnej na sumę 250 tys. euro (razem 350 tys. euro).
W zakres ubezpieczenia podstawowego i dodatkowego wchodzi zwrot kosztów nie tylko obrony przed sądem, ale i mediacji lub postępowania pojednawczego, a także pokrycie kosztów wykonania zabezpieczenia tymczasowego sądu.

Nowocześniej i więcej
Wszystkie ubezpieczenia radców prawnych są obsługiwane on-line przez platformę dedykowaną dla grup zawodowych iExpert.pl. Na 2011 r. planowana jest integracja tej platformy z systemem elektronicznej obsługi radców prawnych wdrażanym we wszystkich izbach okręgowych. Dzięki temu każdy radca prawny logując się do systemu OIRP będzie miał podgląd swoich ubezpieczeń (obowiązkowego i dodatkowego), jak też możliwość rozszerzenia ochrony o inne produkty dedykowane.
Ta pionierska w skali kraju inicjatywa KIRP ma na celu udostępnienie radcom kompleksowego systemu elektronicznej obsługi w zakresie wszystkich spraw związanych z wykonywaniem zawodu, w tym wszechstronnym zabezpieczeniem jego wykonywania. Dodatkowo we współpracy z KIRP aktualnie przygotowywane są do wdrożenia dodatkowe ubezpieczenia specjalizowane pod kątem potrzeb kancelarii prawnych, w tym tak ważne ryzyko przerwy w działalności spowodowanej wypadkiem lub zdarzeniami losowymi. Będą one wdrażane stopniowo w roku 2011.
– Po roku trudnych negocjacji uzyskaliśmy satysfakcjonujące warunki ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej radców prawnych. Dzięki temu radcy prawni, mogą w jeszcze lepszy sposób zabezpieczać interesy swoich klientów. Suma, na jaką ubezpieczeni będą radcy prawni jest kwotą zupełnie unikatową wśród zawodów prawniczych świadczących obsługę prawną – mówi Maciej Bobrowicz, prezes KRRP. W związku ze zwiększającą się liczebnością radców prawnych naturalnie wzrasta liczba powstających szkód. – Mimo takiej sytuacji, wysokość składki, jaką muszą uiścić radcy prawni, nie uległa zmianie – dodaje Maciej Bobrowicz.
GW

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Kancelaria" nr 11/2011