Jak podkreślają organizatorzy cyklu szkoleń przygotowanych przez Centrum Szkolenia Ustawicznego Radców Prawnych wspólnie z okręgowymi izbami radców prawnych, nie jest to tylko zmiana techniczna, ale przede wszystkim zmiana pragmatyki w funkcjonowaniu pełnomocnika. Brak protokołu pisemnego i wprowadzenie w jego miejsce płyty z nagraniem audio lub audio – video postępowania zmusza do innego, nowego sposobu przygotowania się do rozprawy, jej przeprowadzenia, a także umiejętności korzystania z e-protokołu, na którego podstawie należy sporządzić pisma procesowe. Umiejętne dokonywanie notatek zsynchronizowanych z e-protokołem ułatwi późniejszą pracę.
Nowe narzędzia w ręku sądu, jak możliwość video-konferencji, przesłuchiwania na odległość, możliwość odtwarzania nagranej rozprawy (w trakcie jej trwania) czy też inne rozprawy, umożliwiające natychmiastowe, niejako z zaskoczenia konfrontowanie świadków czy też stron, możliwość odtwarzania plików audio i video dostarczanych przez pełnomocników, stwarza nie tylko nowe możliwości, ale także zagrożenia dla pełnomocnika.
E-protokoły wymuszają nową interpretację wielu przepisów k.p.c., które dotychczas nie wywoływały większych wątpliwości przy tradycyjnym protokołowaniu – podkreślają autorzy programu szkolenia. I dodają, że obejmuje swoim zakresem prezentację systemu, omówienie nowej pragmatyki pełnomocnika, omówienie zmian proceduralnych i nową interpretację dotychczasowych przepisów.
Radcowie będą uczyć się korzystania z „e–protokołu”
Od 24 lipca 2012 w całym kraju w sądach apelacyjnych oraz okręgowych rozpoczęto nagrywanie rozpraw jawnych w postaci obrazu i dźwięku. To istotna zmiana dla pełnomocników uważa samorząd radcowski i dlatego organizuje szkolenia radców prawnych na temat eprotokołu.