"Przywrócenie obsługi konsularnej w Szczecinie jest bardzo ważne, gdyż w województwie zachodniopomorskim mieszka blisko 200 naszych obywateli" – powiedziała ambasador Szwecji Inga Eriksson Fogh.
Ambasador podkreśliła, że Pomorze Zachodnie to ważny partner gospodarczy i polityczny dla Szwecji. Przywołała statystyki mówiące, że ponad 90 firm szwedzkich, zatrudniających ponad 5 tys. osób, działa na terenie województwa. "Wiemy, że jest tu ogromny potencjał gospodarczy, który jest niewykorzystany jeśli chodzi o współpracę szwedzko-polską" – zaznaczyła.
"Szczecin jest jednym z najbardziej popularnych miast na świecie, które wybierają szwedzcy studenci medycyny, którzy chcą się uczyć poza granicami kraju. Blisko 100 studentów studiuje medycynę na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym" – zaznaczyła.
Eriksson Fogh powiedziała, że województwo zachodniopomorskie to też kierunek turystyczny często wybierany przez Szwedów. "W ubiegłym roku 17,5 tys. obywateli Szwecji odwiedziło Pomorze Zachodnie i zostało tu przynajmniej jedną noc. To trzecia największa grupa turystów odwiedzających województwo po Niemcach i Duńczykach" – dodała.
W opinii ambasador nowy konsul honorowy "Marek Czernis to odpowiedni człowiek na właściwym miejscu". "Jego doświadczenie w prawie międzynarodowym dobrze lokuje go w obszarze Morza Bałtyckiego, które jest tak ważne zarówno dla Polski, jak i Szwecji" – powiedziała.
Marek Czernis pytany przez PAP o najbliższe plany, zapowiedział, że będzie starał się o budowę Domu Szwedzkiego w Szczecinie. "Będzie to centrum, gdzie można będzie poznać kulturę szwedzką, zwyczaje, obyczajowość, ale także przybliżyć polską tradycję Szwedom" – wyjaśnił.
Czernis planuje także rozmowy dotyczące budowy sklepu Ikea w Szczecinie oraz sprowadzenie na Pomorze Zachodnie nowych szwedzkich firm produkujących elektronikę i związanych z przemysłem ciężkim. Dodał, że będzie starał się także o uruchomienie połączenia lotniczego między Szczecinem a Szwecją.
Szczeciński konsulat to piąta placówka po Gdańsku, Krakowie, Katowicach oraz Wrocławiu. Do zadań konsulatów należy głównie informowanie w swoim okręgu konsularnym obywateli Szwecji o możliwościach uzyskania pomocy oraz ochrony swych praw i interesów w Polsce. Konsulaty honorowe zajmują się też szeroko rozumianą promocją kontaktów gospodarczych, handlowych oraz współpracy naukowej i kulturalnej.
Siedziba honorowego konsulatu Szwecji znajduje się w budynku na placu Rodła 8. (PAP)