Rada 16 czerwca br. przyjęła Konkluzje w sprawie równego traktowania ze względu na płeć i Konkluzje w sprawie równego traktowania osób LGBTI. Rada wzywa Komisję Europejską do promowania środków przewidzianych w przyjętym przez Komisję dokumencie List of actions by the Commission to advance LGBTI,a państwa członkowskie wzywa do podjęcia działań służących zwalczaniu dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową.
Rada UE zwraca się także do państw członkowskich o wzmocnienie krajowych organów do spraw równego traktowania, które są kluczowe w zapewnieniu równego traktowania osób LGBTI. W Konkluzjach dotyczących równości płci Rada wzywa z kolei państwa członkowskie m.in. do podjęcia kroków w celu ułatwienia godzenia życia zawodowego z życiem rodzinnym i prywatnym, równego podziału obowiązków opiekuńczych, oraz promowania pełnego uczestnictwa kobiet w rynku pracy.
Konkluzje Rady UE zyskały także poparcie Polski. Podczas obrad Rady ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów, - Pełnomocnik Rządu do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego i Równego Traktowania Wojciech Kaczmarczyk stwierdził, że "Polska chce podkreślić, że ochrona przed dyskryminacją wszystkich osób, wszystkich obywateli, w tym także obywateli osób LGBTI, jest ważnym zadaniem polskiego rządu i polskiego społeczeństwa".
- Wypowiedzi osób pełniących funkcje publiczne - w szczególności przedstawiciela rządu odpowiedzialnego za politykę antydyskryminacyjną państwa - mają ogromne znaczenie dla faktycznej realizacji zasady równego traktowania ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich.