Rządowy projekt zmian w kodeksie karnym zawiera propozycję wprowadzenia  nowych czynów karalnych, odnoszących się ściśle do dokumentu, jakim jest faktura oraz przyporządkowuje im odpowiednie środki procesowe.
Ponadto projekt wyodrębnienia nowe czyny karalne w postaci tzw. fałszu materialnego oraz intelektualnego faktury.
Projekt ma przeciwdziałać zjawisku wyłudzania podatku od towaru i usług. Wobec jego znaczącej skali, przewyższającej wyraźnie wskaźniki charakterystyczne dla krajów Unii Europejskiej, przedsięwzięcie bardziej zdecydowanych działań w sferze prawa karnego i przy użyciu właściwego mu instrumentarium Rada Legislacyjna uznaje za zasadne, jednak metoda i zakres, w jakim zaproponowane zostały zmiany w opiniowanym projekcie nowelizacji k.k., budzi, zastrzeżenia Rady Legislacyjnej.
Rada sugeruje wzięcie pod rozwagę, czy zawsze bezwzględna odpowiedzialność karna jest optymalna dla osiągania efektów prewencyjnych, niezależnie od  kosztów ekonomicznych i pozaekonomicznych.
Rada Legislacyjna uważa, że istotne wątpliwości rodzi wysokość sankcji. W szczególności należałoby rozważyć, czy nie są one niewspółmiernie wysokie, zarówno w relacji do kar przewidzianych za rodzajowo podobne przestępstwa przeciwko innym dokumentom i zbliżonym im przedmiotom, jak np. za podrabianie pieniędzy, jak i ze względu na sam rodzaj wchodzącego w grę dobra prawnego.
Rada Legislacyjna postuluje uwzględnienie w tym zakresie równie znaczącej roli instrumentów innych niż prawo karne, natomiast opiniowany projekt opiera się na założeniu, w myśl którego decydujące znaczenie przypisuje się tej gałęzi prawa, co znajduje odbicie przede wszystkim w wysokości  sankcji oraz w rozbudowanych typach kwalifikowanych przestępstwa fałszu materialnego i intelektualnego dokumentu, jakim jest faktura. Widoczne jest to także w odniesieniu do przestępstw przeciwko mieniu, w związku z planowaną nowelizacją przepisu art. 294 k.k. Zdaniem Rady Legislacyjnej przyjęte w tym projekcie wysokie sankcje karne mogą prowadzić do naruszenia konstytucyjnej zasady proporcjonalności.
 

Faktura VAT w pytaniach i odpowiedziach
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł