Rada Legislacyjna podkreśla, że nadmierny rygoryzm nie będzie sprzyjał promowaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii.
Ponadto dotychczasowe przepisy ustawy – Prawo energetyczne ukształtowały po stronie wytwórców energii ze źródeł odnawialnych prawa majątkowe chronione normami konstytucyjnymi. Dlatego istnieją uzasadnione powody by twierdzić, iż proponowane regulacje mogą godzić w konstytucyjną ochronę tych praw.
Rada dodaje, że jednoznaczna ocena ochrony interesów w toku wytwórców, którzy rozpoczęli proces inwestycji pod rządami obecnie obowiązujących przepisów, ale nie uruchomią wytwarzania energii elektrycznej przed dniem wejścia w życie ustawy o odnawialnych źródłach energii, nie jest możliwa. Przede wszystkim ze względu na trudne do precyzyjnego ustalenia vacatio legis.
Rada przygotowała ostateczna opinię o tym projekcie na podstawie uwag dr hab. Tomasza Bąkowskiego, prof. UG, dr hab. Macieja Kalińskiego, prof. UW, dr Adama Krzywonia i. prof. dr hab. Annę Wyrozumską.
Rada Legislacyjna: ustawa o odnawialnych źródłach energii naruszy prawa majątkowe
Rada Legislacyjna przy premierze uważa, że wyodrębnianie oddzielnej ustawy o odnawialnych źródłach energii nie jest potrzebne. Co wiecej - regulacje te mogą godzić w konstytucyjną ochronę praw majątkowych wytwórców energii.