Rada Legislacyjna oceniła pozytywnie projekt ustawy o opłatach abonamentowych. Przyjęcie, że opłata abonamentowa jest daniną publiczną powoduje, iż znajdują do niej zastosowanie podstawowe zasady konstytucyjne o charakterze formalnym. Należą do nich wyłączność ustawy i zasady poprawnej legislacji podatkowej oraz powszechność i równość.

Czytaj: Sejm rozpocznie prace nad nowym abonamentem rtv>>

Rada Legislacyjna zwraca uwagę, że ustanowienie daniny niemożliwej do wyegzekwowania przeczy podstawowej charakterystyce tego świadczenia – przymusowości. Natomiast tolerowanie przez organy państwa sytuacji, w której większość zobowiązanych nie wywiązuje się z obowiązków daninowych, narusza także indywidualne poczucie sprawiedliwości. W tym wypadku nie ma takiego zagrożenia.
Rada pozytywnie ocenia  propozycję, aby odbiorca końcowy, zawierając umowę o dostarczanie telewizji płatnej, mógł przekazać dostawcy usług telewizji zgłoszenie rejestracji odbiornika telewizyjnego.
W ocenie Rady Legislacyjnej zarówno sam obowiązek, jak i zakres przekazywanych informacji odpowiada wymogom wynikającym z zasady proporcjonalności. Uzyskanie przez operatora wyznaczonego informacji o posiadaczu telewizora jest niezbędne do prawidłowej identyfikacji tych podmiotów, którzy korzystając z telewizji płatnej, nie uiszczają opłaty abonamentowej. Jest więc konieczne do skutecznego poboru i egzekucji opłaty abonamentowej, a tym samym do realizacji zakładanego przez projektodawcę celu (zabezpieczenie właściwego poziomu finansowania mediów publicznych). Przy czym - zdaniem ekspertów Rady - osiągnięcie tego celu następuje przy zastosowaniu stosunkowo mało dotkliwych dla odbiorców końcowych środków, w porównaniu do np. kontroli gospodarstw domowych.