Mimo generalnie pozytywnej oceny koncepcji kolejnego etapu
deregulacyjnego, szereg rozwiązań wzbudziło wątpliwości Rady
Legislacyjnej przy premierze.
Rzeczoznawca budowlany
Uwagi dotyczą likwidacji rzeczoznawcy budowlanego. Rada, podzielając ten zamysł, zwraca jednak uwagę, że zamierzeniu skreślenia art. 15 Prawa budowlanego powinny towarzyszyć odpowiednie zmiany ustaw przewidujących działalność takich rzeczoznawców. W przeciwnym razie pozostawione w dotychczasowym brzmieniu przepisy prawa odwoływać się będą do nieistniejącego zawodu.
Prowadzenie ksiąg rachunkowych
Zamysł uwolnienia działalności zawodowej w zakresie usług prowadzenia ksiąg rachunkowych bez towarzyszącego obowiązku posiadania odpowiednich kwalifikacji, podlegających weryfikacji nawet przez odpowiednie stowarzyszenia zawodowe, wydaje się być bardzo ryzykowny. Nie należy zwalniać z obowiązku posiadania przynajmniej odpowiedniego (nawet średniego) wykształcenia i roku praktyki. Dopuścimy bowiem na rynek hochsztaplerów. Sam wymóg ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej nie zagwarantuje, że korzystający z usług takich „fachowców” będą mogli uzyskać zadośćuczynienie za wyrządzone im szkody. Ryzyko to jest tym większe, że naruszenie tego obowiązku to tylko wykroczenie.
Doradcy podatkowi i brokerzy
Propozycje dotyczące zwolnienia z pewnej części egzaminu na doradcę podatkowego także ida za daleko. Chodzi o sytuację, gdy osoba wnioskująca wykaże, że zdała z wynikiem pozytywnym egzamin uniwersytecki lub równorzędny, którego program obejmuje w całości zakres tematyczny danej dziedziny wchodzącej w zakres egzaminu na doradcę podatkowego. W ocenie Rady Legislacyjnej z treści sylabusów opracowywanych przez prowadzących wykłady i ćwiczenia na studiach uniwersyteckich nie wynika, w jakim stopniu szczegółowości omawiane są poszczególne zagadnienia i jaka wiedza oraz umiejętności muszą być opanowane przez osobę zaliczającą dany przedmiot. Mogą one, z racji obszerności tematyki wchodzącej w skład np. przedmiotu prawo finansowe, być omówione w sposób ogólny nie uwzględniając wszystkich aspektów dotyczących regulacji i funkcjonowania poszczególnych podatków, a wiedza i umiejętności z tego zakresu mogą znaleźć się poza wymaganiami egzaminacyjnymi. Szczegółowość treści uzależniona jest m.in. od liczny godzin wykładu oraz ram czasowych, w których omawiane są poszczególne zagadnienia merytoryczne. Pozyskana wiedza nie musi
Rada Legislacyjna: nie dopuszczać na rynek hochsztaplerów
Deregulacja usług księgowych idzie za dalego - uważa Rada Legislacyjna. Sam wymóg ubezpieczenia OC nie zagwarantuje, że korzystający z usług takich fachowców będą mogli uzyskać zadośćuczynienie za wyrządzone im szkody.