Raport na ten temat w ramach Komisji przygotowuje senator Arcadio Diaz Tajera z Hiszpanii.
- W ostatnich latach mogliśmy zaobserwować gwałtowne nasilenie wykorzystania uzbrojonych dronów do przeprowadzania przez państwa eksterytorialnych operacji celowanej eliminacji tzw. targeted killing – mówiła uczestnicząca w spotkaniu prawniczka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Irmina Pacho. - Co więcej stale inwestuje się w rozwój bezzałogowej technologii, która staje się coraz bardziej autonomiczna. Praktyka wykorzystania dronów m.in. przez Izrael czy Stany Zjednoczone doprowadziła jednak do powstania licznych wątpliwości natury politycznej, etycznej oraz prawnej - dodała.
W posiedzeniu w charakterze eksperta udział wziął Ben Emmerson, który pełni funkcję Specjalnego Sprawozdawcy ONZ ds. praw człowieka i zwalczania terroryzmu w swoich wystąpieniu wskazał na liczne kontrowersje, jakie wzbudza praktyka stosowania dronów w świetle międzynarodowego prawa humanitarnego oraz w świetle ochrony praw człowieka. W szczególności zwrócił uwagę na konieczność zagwarantowania transparentności działań państw oraz na obowiązek wyjaśnienia przez państwo okoliczności arbitralnego pozbawienia życia przy użyciu dronów.
Irmina Pacho skupiła się natomiast na kwestii legalności wykorzystania uzbrojonych dronów przez państwa członkowskie Rady Europy w świetle Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. - Konwencja narzuca daleko idące ograniczenia użycia siły i pozostawia jedynie ograniczony zakres możliwości, w których u użycie uzbrojonych dronów mogłoby być dopuszczalne – tłumaczyła.
Profesor Markus Wagner z Uniwersytetu w Miami przedstawił z kolei amerykańską perspektywę stosowania dronów. Zwrócił uwagę na podstawy prawne z zakresu prawa międzynarodowego, jakie przywołują Stany Zjednoczone jako uzasadnienie stosowania uzbrojonych dronów do operacji celowanej eliminacji w krajach takich jak Pakistan czy Jemen.