Komitet Monitorujący zajmuje się weryfikacją, czy państwa należące do Rady Europy realizują obowiązki wynikające z członkostwa w organizacji, m.in. ze Statutu Rady Europy oraz Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Obecnie procedurze monitorującej poddanych jest dziewięć państw Rady Europy. Kolejne posiedzenie Komitetu odbędzie się w dniach 25 – 29 stycznia 2016 r. w Strasburgu.
Czytaj: Projekt PiS: TK ma orzekać w pełnym składzie co najmniej 13 sędziów>>
Przewodnicząca Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Anne Brasseur w swoim wystąpieniu podczas spotkania Biura Zgromadzenia 14 grudnia zwróciła uwagę na sytuację mającą miejsce obecnie w Polsce. Wyraziła zaniepokojenie rozwijającym się konfliktem wokół Trybunału Konstytucyjnego. - W mechanizmach demokratycznych, sądy konstytucyjne są jednym z kluczowych elementów. Wydarzenia w Polsce, gdzie nowy Parlament usunął sędziów i wybrał nowych, nie tylko w alarmującym tempie, ale również z niewielkim poszanowaniem dla procedur, jest bardziej niż niepokojące – wskazał Anne Brasseur.
Na początku grudnia organ doradczy Rady Europy – Komisja Wenecka oświadczyła, że „z uwagą i zaniepokojeniem obserwuje wydarzenia, które mają miejsce w Polsce”. - Ciągle jeszcze mamy nadzieję i oczekujemy, że zaistniałe problemy mogą zostać rozwiązane na podstawie decyzji już podjętych lub które mają być podjęte przez Trybunał Konstytucyjny – wskazał Gianni Buquicchio, przewodniczący Komisji Weneckiej.
Czytaj: PiS ma plan: „ustawa naprawcza” zmieni Trybunał>>>
Dowiedz się więcej z książki | |
Państwo prawa jeszcze w budowie
|