W stanie faktycznym, którego dotyczy sprawa, komornik ustalił koszty postępowania zabezpieczającego w wysokości 3.644,68 zł. Jednak powódka odwołała się od tego postanowienia do sądu, który zwiększył tę kwotę o 900 zł, biorąc pod uwagę koszty zastępstwa procesowego. Taką decyzję zakwestionowała pozwana, wskazując, że sąd nie miał podstaw do podjęcia takiej decyzji, ponieważ ustalenie wysokości kosztów postępowania zabezpieczającego należy do wyłącznej kompetencji komornika. W rezultacie sąd zdecydował się na poddanie kwestii pod rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego.

Kwestia od dawna budzi wiele wątpliwości, nie można bowiem jednoznacznie wskazać, w jakim zakresie komornik ustala koszty wykonania zabezpieczenia. Część doktryny uważa, że organ egzekucyjny ustala wszystkie koszty postępowania zabezpieczającego, a rola sądu udzielającego zabezpieczenia sprowadza się jedynie do zastosowania zasady odpowiedzialności za wynik postępowania.

Według drugiego z prezentowanych poglądów komornik ustala jedynie należne mu koszty wykonania zabezpieczenia, a pozostałe koszty ustala sąd. Sąd, który przedstawił zagadnienie, przychyla się do tej ostatniej koncepcji.
"Przyjęcie tezy, iż komornik ustala wysokość należnego stronie zwrotu poniesionych przez nią kosztów, w tym wynagrodzenia reprezentującego stronę pełnomocnika, a sąd „rozstrzyga”, która ze stron ma ponieść koszty tego wynagrodzenia, pozostaje w sprzeczności z istotą rozstrzygania o kosztach postępowania." - podkreśla sąd w pytaniu.

Sprawie nadano sygnaturę III CZP 12/13, zagadnienie Sąd Najwyższy rozstrzygnie w składzie trzech sędziów.