Jako że głównym celem ustawy jest otwarcie zawodu, skrócono staż „stosowania prawa” uprawniający do zdawania egzaminu komorniczego bez odbywania aplikacji. Po nowelizacji ma on wynosić trzy lata (a nie pięć).
Największe zmiany dotyczą jednak egzaminu komorniczego oraz egzaminu wstępnego na aplikację komorniczą. Ten pierwszy po nowelizacji ma być wyłącznie pisemny. Zmieni się także sposób jego oceniania, zamiast punktów kandydat otrzyma ocenę. Dzięki temu kandydat zyska możliwość odwołania się od uchwały o wyniku egzaminu komorniczego do komisji egzaminacyjnej II stopnia przy ministrze sprawiedliwości. Punktacja na egzaminie wstępnym na aplikację komorniczą zostanie dostosowana do zasad obowiązujących na egzaminach na inne aplikacje prawnicze (progiem ma być zdobycie stu punktów, a nie dziewięćdziesięciu jak dotychczas).
Ustawa znosi także obowiązkowe badania psychologiczne, jakim poddać muszą się kandydaci na komorników. Zdolność do wykonywania zawodu komornika oceniał będzie lekarz medycyny pracy.