Kobiety i mężczyźni w Polsce powinni mieć równe obowiązki i równy dostęp do rynku pracy, wtedy nie  będzie dyskryminacji – podkreśla dr Jacek Kucharczyk. – A dyskryminacja kobiet przy przyjmowaniu do pracy jest faktem.
Równość kobiet i mężczyzn jest istotna nie tylko z punktu widzenia sprawiedliwości społecznej, ale także jako warunek konieczny wzrostu gospodarczego, a także rozwoju gospodarczego. Mechanizmy godzenia życia zawodowego i rodzinnego są korzystne dla państwa i dla przedsiębiorstw. Ułatwiając obojgu rodzicom zaangażowanie w prace oraz w życie rodzinne państwo może złagodzić skutki kryzysu demograficznego. Dzięki tym mechanizmom  kobietom będzie łatwiej zaistnieć na rynku pracy, a pracownikom podjąć decyzję o posiadaniu dzieci.
Dr Kucharczyk popiera akcję „Gazety Wyborczej”: Weź urlop ojcze! Akcja ta postuluje, aby w nowej ustawie wprowadzić 7 – letni okres, w którym rodzice mogą wydłużyć urlop. Przy czym rodzice mieliby prawo elastycznie łączyć pracę zawodową z urlopem. Ważne jest takze, by państwo dofinansowało żłobki, przedszkola i całą infrastrukturę opiekuńczą.
 

Źródło: Konferencja " Nierównosc płci, ile to kosztuje?", Warszawa, 22 maja 2013 r.