Przyjazny pokój przesłuchań to miejsce, w którym dziecko występujące w roli świadka powinno się czuć komfortowo m.in. dzięki odpowiedniemu doborowi wyposażenia, kolorystyki i aranżacji wnętrza. Prezes sądu Hubert Frankowski wyjaśniał, że pomieszczenie to służyć będzie do przesłuchiwania dzieci - ofiar i świadków przestępstw przeciwko wolności seksualnej czy tych dotyczących przemocy w rodzinie. Tłumaczył, że istotą tych przesłuchań jest to, iż odbywają się one tylko raz, a potem odtwarzane są na sali rozpraw.
Przyjazny pokój przesłuchań w opolskim sądzie wyposażony został w kilka mikrofonów oraz trzy kamery – w tym taką, która filmuje twarz. „Przy przesłuchiwaniu ofiar przestępstw tego rodzaju znaczenie ma nie tylko sama wypowiedź, ale również zachowanie czy mimika. Wszystko to podlega ocenie” – mówił sędzia Frankowski.
W pokoju tym podczas przesłuchania przebywa tylko dziecko oraz biegły psycholog. Zadaniem psychologa jest nie tylko umiejętne – by nie skrzywdzić przesłuchiwanego - zadawanie także trudnych pytań, ale też ocena zdolności postrzegania czy zapamiętywania rzeczywistości przez dziecko zdarzeń, których dotyczy przesłuchanie. Pozostałe osoby, np. prokurator, adwokat czy ustawowi przedstawiciele dziecka albo domniemany sprawca znajdują się natomiast w sąsiednim pomieszczeniu, oddzielonym od pokoju przesłuchań tzw. szybą wenecką.
Obecny na otwarciu pokoju przesłuchań prezes Sądu Okręgowego w Opolu Jarosław Benedyk podkreślał, że takie pomieszczenie „w sposób znakomity ułatwia przesłuchanie dziecka”, które dzięki przyjaznej atmosferze „nie podlega rygorom i szykanom” wiążącym się z uczestnictwem w standardowej rozprawie. „W sądzie, który jest pewnym teatrem, gdzie sędziowie są ubrani w togi i łańcuchy, gdzie znaczenie ma powaga sali rozpraw, dziecko przeżywa ogromny stres podczas przesłuchania” – dodał sędzia Benedyk.

Przesłuchanie dziecka – uwaga na standardy>>

Ewa Kosowska-Korniak z biura prasowego opolskiego Sądu Okręgowego wyjaśniła, że dzięki ostatniej nowelizacji Kodeksu postępowania karnego przyjazne pokoje przesłuchań, których w woj. opolskim jest już trzy, będą też zapewne intensywniej wykorzystywane, bo poszerzył się zakres osób, które powinny być przesłuchiwane w takich warunkach. Kosowska-Korniak podała, że po nowelizacji „są to nie tylko dzieci poniżej 15. roku życia, będące pokrzywdzonymi w sprawach z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej, przestępstw przeciwko wolności, wolności seksualnej i obyczajowej oraz przeciwko rodzinie i opiece, ale także osoby pełnoletnie, gdy zachodzi uzasadniona obawa, że przesłuchanie w innych warunkach mogłoby wywrzeć negatywny wpływ na stan psychiczny tej osoby”. „Podobne zasady dotyczą świadków wymienionych wyżej przestępstw” – dodała.
Przyjazny pokój przesłuchań jest trzecim takim pomieszczeniem w sądach w woj. opolskim, spełniającym standardy Fundacji Dzieci Niczyje i Ministerstwa Sprawiedliwości. Poprzednie – mające już odpowiednie certyfikaty ministerstwa - utworzono Sądzie Okręgowym w Opolu i Sądzie Rejonowym w Kędzierzynie-Koźlu. Kosowska-Korniak zastrzegła, że w przypadku pokoju w opolskim sądzie rejonowym dopiero zacznie się procedura certyfikacji. Brak certyfikatu nie ogranicza jednak korzystania z pokoju. „Te pokoje są wykorzystywane. Dlatego je tworzymy i chcemy je tworzyć w kolejnych sądach” – zaznaczył sędzia Benedyk.
Koszt przygotowania i wyposażeniapokoju wyniósł nieco ponad 40 tys. zł. (PAP)

Min. Hajduk: będą przyjazne pokoje przesłuchań dla dzieci w procesie cywilnym>>