Zgodnie z art. 136 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami - dalej u.g.n., przesłanką zwrotu wywłaszczonej nieruchomości jest jej zbędność na cel określony w decyzji o wywłaszczeniu. Ocena tej zbędności następuje w oparciu o kryteria z art. 137 u.g.n., które dotyczą okoliczności realizacji celu określonego w decyzji o wywłaszczeniu. Jednakże polskie powojenne regulacje wywłaszczeniowe nie zawsze przewidywały obowiązek wydania decyzji o wywłaszczeniu przy odejmowaniu własności. Dlatego też termin "decyzja o wywłaszczeniu" rozumieć należy szeroko jako każdy przewidziany prawem akt wywłaszczenia.

Szczególny tryb wywłaszczania, w którym nie wydawano decyzji o wywłaszczeniu, przewidywał m.in. art. 6 ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości - dalej ustawa wywłaszczeniowa. Dopuszczał on wywłaszczenie na mocy umowy nabycia nieruchomości zawieranej w formie aktu notarialnego z jej właścicielem przed lub w toku właściwego postępowania wywłaszczeniowego. W takich przypadkach umowa nabycia nieruchomości jedynie ogólnie wskazywała cel nabycia albo też w ogóle takiego celu nie zawierała.

Inaczej zatem niż przy wydawaniu decyzji (w których obowiązkowo wskazywano cel wywłaszczenia, a przed ich wydaniem gromadzono dokumentację precyzyjnie ujmującą ów cel), w umowach z art. 6 ustawy wywłaszczeniowej cel nabycia w ogóle nie występuje albo określony jest ogólnikowo. Wówczas organy rozpatrujące wniosek o zwrot muszą samodzielnie ustalić cel wywłaszczenia w oparciu o stosowną dokumentację sprzed daty zawarcia umowy. Pojawiają się przy tym pytania o stopień szczegółowości ustaleń owego celu oraz to, czy zrealizowana na wywłaszczonej nieruchomości inwestycja – choć niezgodna z uszczegółowionym celem wywłaszczenia, lecz odpowiadająca ogólnemu przeznaczeniu planistycznemu terenu – może niweczyć przesłankę zwrotu z art. 136 ust. 3 u.g.n.

Krzysztof Wiktor oraz Radosław Wiśniewski w linii orzeczniczej pt. Ocena zbędności nieruchomości na cel wywłaszczenia w postępowaniu o zwrot nieruchomości wywłaszczonej w trybie art. 6 ustawy z 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości nie tylko definiują istniejące poglądy orzecznicze w ramach omawianego zagadnienia, ale również przytaczają fragmenty orzeczeń na ich poparcie oraz wskazują pogląd, który na dzień dzisiejszy można uznać za dominujący w judykaturze.

Analiza orzecznictwa oraz inne publikacje omawiające zagadnienia wzbudzające wątpliwości interpretacyjne znajdują się w Systemie LEX.

LEX Linie Orzecznicze to baza autorskich opracowań stanowiących pogłębioną analizę orzecznictwa. Linie orzecznicze to aktualizowane dokumenty, których zadaniem jest prezentacja, w usystematyzowany sposób, istniejących (najczęściej różnych) poglądów interpretacyjnych organów orzeczniczych (organów administracji oraz sądów) w kontekście określonego zagadnienia prawnego.

Więcej:
http://www.produkty.lex.pl/linie-orzecznicze >>


 

LEX Linie Orzecznicze
Artykuł pochodzi z programu LEX Linie Orzecznicze
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami