Jak poinformowała Prokuratura Krajowa, w związku ze śledztwem dotyczącym przywłaszczenia na szkodę Sądu Apelacyjnego w Krakowie ponad 10 milionów złotych funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego na polecenie Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie rozpoczęli 14 grudnia 2016 roku, w godzinach popołudniowych przeszukania pomieszczeń służbowych i mieszkalnych prezesa tego sądu. Czynność ta została poprzedzona żądaniem dobrowolnego wydania rzeczy.

Czytaj: Dyrektor Sądu Apelacyjnego w Krakowie zatrzymany przez CBA>>

Z informacji wynika, że czynności te są efektem podejmowanych od rana działań procesowych związanych z zatrzymaniem podejrzanych w śledztwie, a także ujawnienia wskutek tych działań dokumentów. Na ich podstawie ustalono, że poważne wątpliwości budzą umowy o dzieło zawierane przez prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie z podmiotami, która miały świadczyć dla sądu fikcyjne usługi.

Rano funkcjonariusze CBA zatrzymali dyrektora i główną księgową Sądu Apelacyjnego w Krakowie oraz dyrektora Centrum Zakupów Dla Sądownictwa, którzy – według ustaleń prowadzącej postępowanie Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie – mieli odgrywać wiodącą rolę w tym procederze. Zatrzymano również dwie osoby reprezentujące podmioty gospodarcze, które miały wykonywać fikcyjne usługi na rzecz Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Wszystkim zatrzymanym postawiono zarzuty przywłaszczenia na szkodę Sądu Apelacyjnego w Krakowie kwot sięgających nawet przeszło 10 milionów złotych i zarzuty o charakterze korupcyjnym.

Więcej>>