Jednocześnie uprzejmie informuję, że jutro (piątek, 18 lutego 2011 r.) Centralna Informacja Ksiąg Wieczystych nie będzie wydawać odpisów ksiąg wieczystych i zaświadczeń o zamknięciu ksiąg wieczystych.
Przerwa spowodowana jest koniecznością dostosowania systemu ksiąg wieczystych do nowej regulacji prawnej, wchodzącej w życie w dniu 20 lutego 2011 r., a wynikającej z ustawy z dnia z dnia 26 czerwca 2009 r. o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 131, poz. 1075).
Zasadniczym celem tej nowelizacji jest uczynienie z hipoteki bardziej efektywnego, a zarazem elastycznego sposobu zabezpieczenia wierzytelności pieniężnych, jednoznaczne uregulowanie kwestii wywołujących do tej pory spory w orzecznictwie i nauce prawa oraz zharmonizowanie przepisów materialno-prawnych i procesowych.
Nowelizacja z dnia 26 czerwca 2009 r. w zasadniczy sposób zmienia dotychczasowe przepisy dotyczące hipoteki. Zawarte w niej zmiany polegają na zastąpieniu dotychczasowej hipoteki zwykłej i kaucyjnej jednym rodzajem hipoteki o zmienionej formule, ograniczeniu akcesoryjności i zasady szczegółowości hipoteki, wprowadzeniu administratora hipoteki oraz dopuszczalności zabezpieczenia jedną hipoteką większej liczby wierzytelności tego samego wierzyciela, wzmocnieniu pozycji właściciela nieruchomości poprzez wprowadzenia nowych instrumentów prawnych, w tym instytucji rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym oraz odstąpieniu od zasady posuwania się hipotek.
Szeroki zakres zmian w ustawie wymagał również stosownych zmian przepisów wykonawczych dostosowujących system ksiąg wieczystych do tej nowelizacji.
2 lutego 2011 r. minister sprawiedliwości podpisał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie z dnia 17 września 2001 r. w sprawie prowadzenia ksiąg wieczystych i zbiorów dokumentów oraz rozporządzenie zmieniające rozporządzenie z dnia 20 sierpnia 2003 r. w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym. Teksty tych aktów wykonawczych są dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 lutego 2011 r. nr 33 pod pozycjami 164 i 165.
Oprócz zasadniczego celu zmian rozporządzeń, jakim było dostosowanie regulacji w nich zawartych do wymagań wynikających z wejścia w życie ustawy z dnia 26 czerwca 2009 r., wprowadzającej zasadnicze zmiany w konstrukcji hipoteki, część przepisów ma za zadanie uporządkowanie terminologii stosowanej w rozporządzeniach poprzez uwzględnienie faktu występowania obecnie w miejsce trzech typów jednego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.
Dokonano także zmian w zakresie wynikającym z postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 24 września 2010 r. (sygn. akt IV CSK 82/10) dotyczącego ujawniania w księgach wieczystych państwowych jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, którym oddano nieruchomości Skarbu Państwa w zarząd, np. w oparciu o przepisy ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz.U. z 2005 r. Nr 45, poz. 435, z późn. zm.).
Dodatkowo uregulowano też sposób ujawnienia w księgach wieczystych przelewu jednej z kilku wierzytelności zabezpieczonych hipoteką, podziału hipoteki zabezpieczającej kilka wierzytelności, ustanowienia i przeniesienia hipoteki w związku z rozporządzeniem opróżnionym miejscem hipotecznym.
Przerwa w księgach wieczystych
Od dziś do 20 lutego 2011 r., w związku z nowelizacją ustawy o księgach wieczystych i hipotece, nastąpi przerwa w dostępie do przeglądarki ksiąg wieczystych ekw.ms.gov.pl. Konieczne jest bowiem dokonanie w tym czasie zmian w systemie informatycznym Nowa Księga Wieczysta.