Zdaniem eksperta Pracodawców RP Jacka Cieplaka, w celu uniknięcia coraz to nowych, zaskakujących zmian w ustawie Prawo Zamówień Publicznych należy skonsolidować pracę projektodawców nad tym dokumentem.
Ekspert przypomina, że obecnie przygotowywane są aż cztery odrębne projekty nowelizacji przepisów Prawa zamówień publicznych. Swoje propozycje przygotowały: Urząd Zamówień Publicznych, Platforma Obywatelska, Ruch Palikota oraz rządu.
– Najwyższy czas, by skonsolidować prace wszystkich projektodawców i stworzyć przepisy, które spowodują, że więcej przedsiębiorców będzie mogło uczestniczyć w przetargach, bez obaw o swoje interesy ekonomiczne i prawne – mówi Jacek Cieplak. Podkreśla jednocześnie, że z punktu widzenia przedsiębiorców niekorzystne jest to, że przepisy prawa zamówień publicznych zmieniane są wielokrotnie w bardzo krótkim czasie – i to na dodatek często w tych samych aspektach (np. art. 24, art. 90). – Prowadzi to do tego, że przedsiębiorcy nie są w stanie wypracować i przyjąć jednolitego systemu pracy przy zamówieniach publicznych – mówi Cieplak. W jego opinii częste zmiany w zakresie tych samych regulacji są dokonywane w sposób nie do końca przemyślany, niepoprzedzony staranną i rzetelną analizą problemów, których rozwiązaniu służyć mają kolejne nowelizacje.
Przedsiębiorcy: po co aż cztery projekty prawa o przetargach?
Aż cztery projekty nowelizacji Prawa zamówień publicznych mają ułatwić firmom przystępowanie do przetargów publicznych. Przedstawiciele biznesu obawiają się, czy powstanie z tego dobre i korzystne dla nich prawo.