To opinia do projektu Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony niejawnego know-how i niejawnych informacji handlowych (tajemnic handlowych) przed ich bezprawnym pozyskiwaniem, wykorzystywaniem i ujawnianiem.
Więcej: PE za mniejszą ochroną tajemnicy handlowej>>>

Konfederacja Lewiatan zdecydowanie popiera przyjęcie minimalnych, zharmonizowanych na poziomie UE środków prawnych służących ochronie tajemnic handlowych. Jednak Lewiatan ma wątpliwości co do zasadności niektórych rozwiązań zaproponowanych przez Komisję Europejską. - Aby cel dyrektywy został osiągnięty, przepisy unijne w żadnym wypadku nie powinny skutkować osłabieniem poziomu ochrony tajemnic handlowych w stosunku do obowiązujących przepisów krajowych. W tym kontekście fundamentalne znaczenie ma kwestia dookreślenia zapisów dotyczących zamierzonego zakresu harmonizacji – czytamy w opinii.
Według jej autorów, z tego samego powodu należy zastanowić się nad zasadnością propozycji dotyczącej wyłączenia odpowiedzialności i bezprawności czynu. - Konstytucje państw członkowskich przewidują ochronę praw podstawowych, w związku z czym sądy muszą zagwarantować ich poszanowanie. W szczególności w brzmieniu zaproponowanym przez Radę, zapisy mogą doprowadzić do wykładni rozszerzającej, a w konsekwencji do osłabienia aktualnego poziomu ochrony obowiązującego na poziomie państw członkowskich - stwierdzają.
Trzecią, najważniejszą z punktu widzenia Lewiatana kwestią jest zachowanie równowagi pomiędzy prawami procesowymi pozwanego i powoda. - Mając na uwadze wrażliwą naturę postępowań dotyczących naruszeń tajemnic handlowych, niezmiernie istotnym jest zapewnienie obydwu stronom pełnego dostępu do akt i możliwości udziału w rozprawie. Są to bowiem fundamentalne prawa procesowe, których ograniczenie może poddać pod wątpliwość niezawisłość sądu – czytamy w stanowisku.
Zdaniem jego autorów wyjaśnienia wymaga również relacja projektu dyrektywy wobec innych, szczegółowych aktów prawnych.  - Uważamy, że prace Rady przyniosły szereg korzystnych zmian, które Parlament Europejski powinien poprzeć. Jednak pośpiech w jakim pracowały państwa członkowskie, nie pozwolił na rozwiązanie wszystkich istotnych kwestii. Dlatego teraz po stronie Parlamentu Europejskiego leży odpowiedzialność za dookreślenie niektórych przepisów i wprowadzenie zmian, z których skorzystają polscy przedsiębiorcy – napisano w opinii Konfederacji Lewiatan.

LEX Prawo Europejskie - program dla nowych Klientów (licencja jednostanowiskowa)

Wydawnictwo: Wolters Kluwer Seria: System Informacji Prawnej LEX Stan prawny: Zawsze aktualny.