Jego zdaniem od Adama Jassera, nowego prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, biznes oczekuje przede wszystkim tego, by wzmocnił dialog z przedsiębiorcami. - Jest to tym pilniejsze, że przez długi czas zgłaszane przez nas krytyczne uwagi były całkowicie lekceważone - stwierdza.
Zdaniem eksperta Pracodawców RP należy powrócić do dyskusji na temat proponowanych przez UOKiK regulacji, które ograniczały prawa przedsiębiorców. Należą do nich propozycje: wprowadzenia odpowiedzialności osób zarządzających przedsiębiorstwem za naruszenie zakazu praktyk ograniczających konkurencję, wydłużenia rocznego terminu przedawnienia antymonopolowego, czy też wprowadzenia obowiązku publicznego informowania konsumentów o „podejrzanej praktyce” w działalności przedsiębiorcy.
- Podzielamy pogląd, iż należy przeciwdziałać powstawaniu zmów przetargowych. Jednak sytuacja, w której wobec podejrzanych wykonawców ma być prowadzone niejawne postępowanie w celu zebrania dowodów potwierdzających ich bezprawne działania, nie wydaje się zgodna z podstawowymi zasadami państwa prawa. Wiele kontrowersyjnych decyzji wydawanych jest bez uwzględnienia rzeczywistego stanu rynku i potrzeb funkcjonujących na nim podmiotów. Argument w postaci ochrony mniejszych przedsiębiorstw przed przewagą rynkową monopolistów nie znajduje uzasadnienia. UOKiK powinien przed wydaniem decyzji oceniać sytuację w sposób kompleksowy, z uwzględnieniem opinii ekspertów.
Z pewnością należy także wrócić do zgłaszanego wielokrotnie przez środowisko przedsiębiorców postulatu przywrócenia kadencyjności pełnienia urzędu Prezesa UOKiK, bo jej brak jest patologią w demokratycznym państwie prawa. Pracodawcy RP oczekują nowej dyskusji na temat urzędów regulacyjnych, zalet i wad obecnie istniejącego modelu. Uważamy, że warto w tym względzie skorzystać z doświadczeń innych krajów - mówi Arkadiusz Pączka, dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców RP.
Przedsiębiorcy do prezesa UOKiK: chroń konsumentów, ale nie naszym kosztem
Ochrona konkurencji i konsumentów wymaga ciągłego wzmacniania, jednak podejmowane w ramach tego działania nie mogą prowadzić do uszczuplania praw przedsiębiorców na rzecz urzędu mówi Arkadiusz Pączka, dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców RP.