Przepisy regulujące zasady i tryb przeprowadzania referendum ogólnokrajowego reguluje ustawa z dnia 14 marca 2003 r. o referendum ogólnokrajowym.  Czytaj wiecej: Nie bedzie....
Do warunków i trybu wnoszenia protestu oraz sposobu jego rozpatrywania i trybu podejmowania uchwały w tej sprawie przez Sąd Najwyższy stosuje się  przepisy  ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r.

  Anna Wierzbica
 
Referendum i wybory oraz zarządzenia i uchwały jednostek samorządu terytorialnego

Protest przeciwko ważności referendum może być wniesiony ze względu na zarzut dopuszczenia się przestępstwa przeciwko referendum lub naruszenia przepisów ustawy dotyczących głosowania, ustalenia wyników głosowania.
Jeżeli podstawę protestu stanowi zarzut popełnienia przestępstwa przeciwko referendum, może go wnieść każda osoba uprawniona do udziału w referendum.
Protest może wnieść osoba, której nazwisko w dniu głosowania było umieszczone w spisie osób uprawnionych do udziału w referendum odpowiednio w tym obwodzie głosowania lub na obszarze objętym właściwością komisarza wyborczego.
Protest wnosi się do Sądu Najwyższego  na piśmie w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyniku referendum przez Państwową Komisję Wyborczą w Dzienniku Ustaw.
Nadanie w tym terminie protestu w polskiej placówce pocztowej jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu. Nie jest natomiast skuteczne  wniesienie go w innej formie, czyli na przykład w postaci elektronicznej.
Wnoszący protest powinien sformułować w nim zarzuty oraz przedstawić  lub wskazać konkretne dowody, na których opiera swoje zarzuty.
Sąd Najwyższy rozpatruje protesty w składzie 3 sędziów, w postępowaniu nieprocesowym, i wydaje opinię w formie postanowienia w sprawie protestu.