Dotychczasowego ministra Jan Knieżinka, która kilka dni temu podał się do dymisji, ma zastąpić dotychczasowa doradczyni prezydenta Milosza Zemana, Marie Beneszova.

Według uczestników poniedziałkowych demonstracji zmianę na stanowisku ministra sprawiedliwości zapowiedziano bezpośrednio po informacji o przekazaniu dokumentów do prokuratury przez policję, która prowadziła śledztwo m.in. przeciwko premierowi Andrejowi Babiszowi, który jest podejrzany o wyłudzenie, jeszcze jako przedsiębiorca, dotacji Unii Europejskiej w kwocie 2 mln euro. Policja zaproponowała prokuraturze sporządzenie aktu oskarżenia Babisza i osób podejrzanych o współsprawstwo w tej sprawie. Przełożoną prokuratorów od wtorku ma być Beneszova.

Czytaj: KE: Sądy w Polsce dość efektywne, ale jest problem z niezależnością >>
 

Demonstranci przypominali też, że Beneszova, która kierowała już resortem sprawiedliwości w latach 2013–2014, ściśle współpracowała z prezydentem Zemanem, któremu opozycja zarzucała próby wpływania na decyzje niektórych sędziów. Organizatorzy protestów zapowiedzieli, że jeśli we wtorek Beneszova zostanie zaprzysiężona jako minister sprawiedliwości, za tydzień zorganizują kolejną demonstrację.